w

W USA kradną go na potęgę. U nas to zwykły, mało popularny sedan

Hyundai Elantra
W USA kradną go na potęgę. U nas to zwykły, mało popularny sedan

Rynek samochodowy Stanów Zjednoczonych różni się znacząco od tego europejskiego. Ma to związek ze zróżnicowaniem popytu, a co za tym idzie – innymi oczekiwaniami odbiorców.

Nie jest tajemnicą, że na tamtejszych drogach dominują pick-upy. Wszelkiego rodzaju półciężarówki uznawane są za najbardziej pragmatyczne, wręcz oczywiste wybory. Mimo tego, najczęściej kradziony samochód w USA to kompakt rodem z Korei Południowej. Co ciekawe, u nas jest to mało popularny sedan, który wciąż stanowi część aktualnej oferty producenta.

Zacznijmy od tego, że kradzieże samochodów w Stanach Zjednoczonych są popularnym zjawiskiem, ale statystyki pokazują, że nie ma mowy o gwałtownym wzroście przestępczości w tym zakresie. W porównaniu do 2022 roku, łączna liczba skradzionych aut jest większa o zaledwie 1 procent.

Aż trudno uwierzyć, że wśród najczęściej „znikających” pojazdów nie dominują rodzime pick-upy, które przecież cieszą się największym popytem. Niektórych z pewnością zaskoczy również to, że złodzieje nie preferują samochodów japońskich.

Mało popularny sedan pożądanym łupem

I tu warto dodać, że skuteczność tamtejszych organów ścigania jest naprawdę na wysokim poziomie. Według raportu NICB, ponad 85 procent aut skradzionych w ubiegłym roku udało się odzyskać – głównie policji.

Trzeba jednak uczciwie dodać, że 34 procent z nich znaleziono dzień po zgłoszeniu kradzieży. Cóż to oznacza? Najpewniej to, że przestępca chciał „przejąć” auto tylko na chwilę, a potem porzucił się w ruchliwym miejscu, by zostało odnalezione.

Mało popularny sedan Hyundaia
Hyundai Elantra

A teraz przejdźmy do liczb. Okazuje się, że mało popularny sedan na polskim rynku jest najczęstszym łupem złodziei z USA. Cóż to takiego? Hyundai Elantra, który w 2023 roku został skradziony 48 445 razy. Dotyczy to wszystkich generacji.

>Nowy Hyundai Elantra (lifting). Ile kosztuje ten kompaktowy sedan? Wyraźnie zdrożał

Jakby tego było mało, trzy najwyższe pozycje w rankingu zajmują modele koreańskie tego samego koncernu. Drugie miejsce zajął Hyundai Sonata (42 813 egzemplarzy), a na trzecim znalazła się Kia Optima (30 204 sztuki).

Najczęściej kradzione auta w USA 2023:

  1. Hyundai Elantra: 48 445 sztuk
  2. Hyundai Sonata: 42 813 sztuk
  3. Kia Optima: 30 204 sztuki
  4. Chevrolet Silverado 1500: 23 721 sztuk
  5. Kia Soul: 21 001 sztuk
  6. Honda Accord: 20 895 sztuk
  7. Honda Civic: 19 858 sztuk
  8. Kia Forte: 16 209 sztuk
  9. Ford F-150: 15 852 sztuki
  10. Kia Sportage: 15 749 sztuk

Dopiero czwarte miejsce zajął model amerykański – Chevrolet Silverado (23 721 sztuk). W pierwszej dziesiątce znajdują się jeszcze trzy auta marki Kia (Sportage, Forte i Soul). Oprócz nich jest jeszcze Ford F-150 i dwie Hondy (Accord i Civic).

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gramofon Lamborghini

Gramofon Lamborghini urozmaici prywatkę premium. DJ też go doceni

Alpina B3 Touring E36

To nie jest zwykłe BMW E36. Niebieska Alpina B3 to obiekt pożądania kolekcjonerów