w

GDDKiA: powstaną obwodnice Koszalina i Sianowa, Wałcza oraz Szczecinka

Ogłoszono przetargi na budowę obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi S6, budowę obwodnicy Wałcza w ciągu drogi S10 oraz zaprojektowanie i budowę obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi S11. Tym samym wszystkie odcinki dróg w województwie zachodniopomorskim o łącznej długości niemal 170 km, które zostały na początku sierpnia wpisane do załączników Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 mają uruchomione postępowania przetargowe.

 

Ogłoszone przetargi będą postępowaniami dwuetapowymi. W pierwszym etapie będzie sprawdzane spełnienie warunków uczestnictwa w przetargu. W drugim etapie wykonawcy spełniający warunki uczestnictwa w postępowaniu zostaną zaproszeni do składania ofert cenowych. Kryteriami przetargu będzie cena w 90%, termin realizacji w 5% i gwarancja (od 5 do 10 lat) w 5%. Czas realizacji projektów w formule tradycyjnej będzie wynosił od 22 do 25 miesięcy, a w formule zaprojektuj i buduj od 34 do 37 miesięcy (w tym 15 miesięcy na prace projektowe i uzyskanie decyzji ZRID). Z czasu realizacji prac budowlanych wyłączane będą okresy zimowe (pod 15 grudnia do 15 marca).

drogi_obowodnice_koszalina_sianowa_wałcza_szczecinka_s6_s10_s11_1

Wszystkie odcinki na które ogłoszono przetargi będą dwujezdniowymi drogami ekspresowymi o dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Obwodnica Koszalina i Sianowa będzie stanowiła kontynuację odcinka Goleniów ? Koszalin drogi S6, na który przetargi ogłaszano w dwóch poprzednich tygodniach. Dzięki tej inwestycji drugie pod względem liczby ludności miasto w regionie zyska obwodnicę. Nowa trasa będzie miała długość 21 kilometrów, ominie Koszalin i Sianów od północy.

 

W ramach inwestycji powstanie również łącznik (część przyszłej S11) od nowej S6 do obecnego przebiegu DK nr 6. Na trasie powstanie 5 węzłów drogowych. Od ruchu tranzytowego odetchną również mieszkańcy dwóch kolejnych miast na wschodzie regionu ? Wałcza i Szczecinka. Obwodnica Wałcza w ciągu drogi ekspresowej S10 będzie miała długość 17,8 kilometrów, ominie miasto od północy, na trasie powstaną 4 węzły drogowe. Obwodnica Szczecinka w ciągu drogi ekspresowej S11 ominie miasto od wschodu, będzie miała długość 12 kilometrów. Na trasie powstaną dwa węzły drogowe oraz 2 ronda na początku i końcu obwodnicy.

 

Źródło: GDDKiA, QBusiness.pl

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przetarg na budowę S7 z Gdańska do Elbląga

Audi – akcja serwisowa dla 70 000 aut