w

Funkcja HDR w kamerze samochodowej. Czym jest i dlaczego warto ją mieć?

Funkcja HDR kamery samochodowe
Funkcja HDR w kamerze samochodowej. Czym jest i dlaczego warto ją mieć?

Zbliżają się Święta, a to znakomity czas na kupno kamery samochodowej – zarówno dla siebie, jak i komuś bliskiemu. Taki sprzęt może być niezwykle przydatny w wielu sytuacjach drogowych.

Rynek rejestratorów jazdy jest naprawdę duży. Duży wybór nie ułatwia zakupu. Trzeba wiedzieć, jakie parametry i funkcje są istotne, by zakup można było uznać za udany i cieszyć się z eksploatacji. Tym razem postanowiliśmy więc skupić się na konkretnym rozwiązaniu technicznym, które wpływa na jakość obrazu.

Mowa o HDR, czyli High Dynamic Range, co w wolnym tłumaczeniu oznacza szeroki zakres dynamiki. To pojęcie może kojarzyć się z monitorami i telewizorami, ale też stanowi istotną część parametrów urządzeń nagrywających obraz.

Jak wyjaśnić jego działanie? Chodzi przede wszystkim o różnicę między jasnymi a ciemnymi tonami oraz ich precyzyjnym ujednoliceniu. Kolory mają być żywsze, wyraźniejsze i skuteczniej od siebie odseparowane. Krótko mówiąc, nie ma mowy o zamazywaniu. W praktyce ma to oznaczać czytelniejszy obraz w kontekście szczegółów.

HDR w kamerze samochodowej

Łatwo dojść do wniosku, że takie rozwiązanie może przydać się po zmroku. W kamerach samochodowych o przeciętnej jakości istnieje problem z odczytaniem tablic rejestracyjnych nocą. Światłą naszych aut odbijają się od blach i uniemożliwiają dokładną weryfikację numerów. Taki sam problem może pojawić się w słoneczne dni.

Funkcja HDR zapewnia natomiast wyraźny obraz w takich warunkach. Dzięki temu rejestracje są czytelne, a co za tym idzie – pozwalają na identyfikację potencjalnego sprawcy kolizji lub innego niepożądanego zdarzenia drogowego.

To rozwiązanie jest więc bardzo istotne. Po co nabywać kamerę, która poprawnie rejestruje obraz tylko za dnia? No właśnie, wyrzucone pieniądze. Nigdy nie wiadomo, kiedy uwieczniony materiał okaże się przydatny, dlatego lepiej dysponować urządzeniem, które nie zawodzi o każdej porze.

Kamery z HDR

Jak zwykle w takich przypadkach polecamy sprzęt renomowanych producentów. I świetnym tego przykładem może być firma Mio, będąca potentatem w tej branży. Postanowiliśmy wyróżnić trzy kamery tej firmy: Mio MiVue C545, Mio MiVue C580 oraz Mio MiVue 886.

Zacznijmy od MiVue C545. Oprócz wspomnianej funkcji HDR, kamera posiada szeroki kąt widzenia (140 stopni), czujnik przeciążeń (G-Sensor) oraz obiekty F1.8 zapewniający odpowiednią jasność obrazu. Wśród funkcji dodatkowych znajduje się tryb parkingowy. Nagrywanie odbywa się z prędkością 60 klatek na sekundę. Cena? Około 400 złotych.

Z kolei MiVue C580 to model o półkę wyżej. Podobnie jak wyżej wymieniony rejestrator, oferuje HDR, ale oprócz tego ma sensor optyczny Sony STARVIS CMOS zapewniający jeszcze lepszą jakość nagrań. Oprócz tego dysponuje wbudowanym modułem GPS z funkcją ostrzegania o fotoradarach. Tryb parkingowy oraz G-Sensor również są tu obecne. Cena? Około 550 złotych.

Mio MiVue cashback
Mio MiVue 886

Na koniec pozostawiliśmy ten najbardziej zaawansowany rejestrator jazdy. MiVue 886, które potrafi nagrywać w rozdzielczości 4K Ultra HD. To już najwyższa półka. Urządzenie posiada kąt widzenia sięgający 160 stopni, trzy tryby parkingowe oraz system Night Vision Ultra. Cena? Ponad 1000 złotych.

Co ciekawe, producent tych kamer oferuje atrakcyjną promocję o nazwie Mio Cashback. To zwrot części kosztów zakupu sprzętu. Oferta obejmuje 20 modeli i wynosi nawet 350 złotych. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie producenta: www.miocashback.pl/cashback.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Alfa Romeo Giulia SWB Zagato

Alfa Romeo Giulia SWB Zagato bez tajemnic. Oto zdenerwowana sowa z Włoch

Mercedes-Maybach Klasy V

Mercedes-Maybach Klasy V? Ktoś sporo zapłacił, by mieć taki egzemplarz