w ,

Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy – Fiat bez barier

Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy

Na początku słowo wstępu. Cóż oznacza „Autonomy” przy nazwie auta? Otóż, jest to program grupy FCA dedykowany osobom niepełnosprawnym. Powstał w 1998 roku i jest skierowany zarówno do niepełnosprawnych kierowców, jak i niepełnosprawnych pasażerów oraz ich opiekunów. Jego efektem jest gama pojazdów dostosowanych do bardzo konkretnych potrzeb ludzi o ograniczonej sprawności ruchowej. W gamie aut oznaczonych jako Autonomy znalazły się i auta osobowe, i osobowo-użytkowe. A testowane przez nas Doblo to konkretny przykład „umobilnienia” tych, którzy na co dzień podróżują tylko na 4 kółkach swoich wózków.

Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy
Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy

Z zewnątrz?
Auta Fiata z programu Autonomy mogą różnić się od aut konwencjonalnych jedynie wtedy, kiedy wymaga tego dostosowanie do konkretnych potrzeb zamawiającego. W przypadku testowanego przez nas Doblo, jedyną różnicą było logo na drzwiach auta. I w tym miejscu apel do kolegów-kierowców: Uważać na drodze powinniśmy zawsze, ale jeżeli mijamy auto ze stylizowanym „A” na drzwiach, zachowajmy szczególną ostrożność. Podróżują w nim osoby, których możliwości ruchowe mogą być bardzo ograniczone. Zatem, więcej wyrozumiałości i rozwagi – dla naszego i ich bezpieczeństwa.

Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy
Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy

? i we wnętrzu
Wnętrze testowego Doblo, do drugiego rzędu foteli również jest konwencjonalne. To, co najważniejsze znajduje się w części bagażowej. Auto dostosowano bowiem do transportu osób na wózku inwalidzkim. Windę zamontowała wyspecjalizowana firma.

Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy
Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy

Urządzenie zajmuje dokładnie tyle miejsca, żeby za drugi rząd foteli wszedł wózek z pasażerem. Sterowanie widną odbywa się dwustopniowo. Pilotem odblokowujemy windę i opuszczamy ją na dół. Potem, rozkładamy podłogę widny i wsuwamy na nią wózek. Podnoszenie widny odbywa się za pomocą sterowania na panelu. Po zablokowaniu wózka możemy podróżować bez obaw. Pasy unieruchamiają zarówno sam wózek jak i pasażera. Ponieważ auto, na którym windę zamontowano ma podniesiony i przeszklony dodatkowo dach, nawet w tylnej części auta jest widno, a pasażer z wózka może tak jak i ci z drugiego rzędu foteli korzystać z okien.

Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy
Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy

Ponieważ tylna kanapa ma dzielone miejsca, podróżujący tu opiekun osoby niepełnosprawnej ma doskonały dostęp do pasażera. W razie potrzeby może się do niego dostać nawet bez otwierana tylnych drzwi. Całość działa naprawdę szybko i sprawnie.

Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy
Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy

Technologia
Testowane przez nas auto napędzał wprowadzony do gamy Doblo w 2015 roku motor benzynowy 1,4 16V o mocy 95 KM. Pełen potencjał jednostka osiąga przy 6000 obrotów, a maksymalny moment obrotowy – 127 Nm – od 4500 obrotów. Oznacza to, że Doblo Autonomy demonem prędkości nie jest. Osiąga 160 km/h i przyspiesza do 100 km/h w ponad 15 sekund. I? wystarczy. Doblo nie rozczaruje nas też przy dystrybutorze. Średnie spalanie na poziomie 7 litrów jest akceptowalne. W trasie auto zasysa około 6 litrów, a w ruchu miejskim – około 9. To wyniki, których Doblo wstydzić się nie musi. Szczególnie, że po zamontowaniu widny dla wózków, jest zdecydowanie cięższe od standardowego, pięcioosobowego, podwyższonego modelu. Fiat jako pierwszy producent zastąpił tradycyjną w przypadku kombivanów belkę skrętną systemem Bi-Link, czyli zastosował zawieszenie niezależne. System Bi-Link poprawia manewrowość i, co bardzo ważne, komfort jazdy. Szczególnie w strefie zajmowanej przez wózek z niepełnosprawnym.

Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy
Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy

Winda, to urządzenie dodatkowe a więc montażem nie zajmuje się dealer, tylko współpracująca z FCA w ramach programu firma. W tym przypadku jest to Reha. I bardziej szczegółowych informacji na temat wind i innych urządzeń, które można w ramach programu zamontować, udzieli obok dealera, także jej przedstawiciel.

Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy
Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy

Wrażenia z jazdy
Jak jeździ Doblo z niewielkim, benzynowym silnikiem i ciężką windą do podnoszenia wózków? Niespiesznie, ale pewnie. Do prowadzenia auta nie mamy żadnych zastrzeżeń. Mimo sporego ?wzrostu? Doblo nie jest zbyt podatne na boczny wiatr. Spora w tym zasługa wspomnianego zawieszenia. Także układ kierowniczy nie sprawił zawodu. Jest bezpośredni i pozwala na trzymanie auta w ryzach.

Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy
Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy

Zawieszenie warto pochwalić też za tłumienie nierówności ? zarówno tych podłużnych, jak i poprzecznych. Dzięki sporej liczbie przeszkleń, nie możemy także narzekać na widoczność. Do przodu, do tyłu, czy na boki ? w każdą stronę wszystko widać idealnie. Czy mamy jakieś zastrzeżenia? Nazwałbym to raczej uwagą. Motor 1,4 odznacza się? nachalną mocą. Przy wyprzedzaniu warto zapamiętać, że auto ma też czwarty, a nawet trzeci bieg. Taka pamięć pomaga?

Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy
Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy

Okiem przedsiębiorcy
Ceny Doblo zaczaja się od 62,5 tys. złotych brutto. Do tych kosztów należy też doliczyć urządzenie do podnoszenia i transportu niepełnosprawnego – kwota jaką trzeba na nie wydać zależy tylko i wyłącznie od potrzeb indywidualnych, dlatego każdy przypadek rozpatrywany i wyceniany jest zgodnie z wymaganiami klienta.

Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy
Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy

Finansowanie zapewni FCA Bank. W przypadku kredytu, umowa może być podpisana na okres od 12 do 96 miesięcy z wpłatą własną od 0% oraz z ratami malejącymi lub równymi. Z kolei leasing może trwać od 23 do 59 miesięcy. Minimalny czynsz inicjalny to 0% i możliwość przełożenia miesięcznej raty na koniec okresu leasingowego bez dodatkowych kosztów. Bank sfinansuje też pakiet ubezpieczeń. Szczegóły, najlepiej ustalać u dealera lub poprzez infolinię. A jeżeli mamy czas i cierpliwość, to część kosztów związanych z dostosowaniem auta do potrzeb osoby niepełnosprawnej może sfinansować PFRON.

Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy
Fiat Doblo 1.4 16v Autonomy

Podsumowanie
Powolny, ale skuteczny. Tak w skrócie można spointować jazdę Doblo Autonomy. Samochód jest idealnie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. I rozpatrywany w tej kategorii, jest bliski ideału?

 

Tekst i zdjęcia: Artur Balwisz

 

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

4 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Powolny, ale skuteczny – ale czy osobom niepełnosprawnym jest potrzebny super samochód przyspieszający do setki w 3 sekundy? Bardzo ciekawe auto, zarówno pod względem budowy, ale także i funkcjonalności. Samo zastosowanie windy jest bardzo dużym udogodnieniem dla osób na wózkach.

  2. Gdzie nabyć np.w kredycie lub leasingu taki gotowy pojazd? Dodam iż jestem osobą o znacznym stopniu niepełnosprawnosci ruchowej.
    Pozdrawiam Leszek Makara

    • Panie Leszku, warto napisać do najbliższego dealera Fiata podsyłając ten test, żeby dokładnie wiedzieli o jaki samochód Panu chodzi. Handlowcy z pewnością odpowiedzą na pytania i ewentualnie skierują do właściwej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

McLaren 650S Liberty Walk

Lotus Exige Sport 380