w

Audi Q8 e-tron 2023, czyli wielki SUV z wielką baterią

Audi Q8 e-tron Chronos Gray
Audi Q8 e-tron 2023, czyli wielki SUV z wielką baterią

Marka z Ingolstadt przestała kombinować z nomenklaturą i nowy, duży SUV nazywa się tak, jak powinien od początku. Oto Audi Q8 e-tron w pełnej okazałości.

Co istotne, samochód będzie oferowany w dwóch odmianach nadwoziowych: standardowej i Sportback. Która wygląda atrakcyjniej? No cóż, to kwestia gustu. Konserwatywni klienci powiedzą pewnie, że żadna.

Warto jednak w tym miejscu oświadczyć, że prezentowane modele są zaskakująco smukłe. Współczynnik oporu powietrza został zmniejszony do nawet 0,24 (dla wersji Sportback). Duża w tym zasługa grilla, który może automatycznie zasłonić wloty.

Audi Q8 e-tron Sportback 2023
Audi Q8 e-tron Sportback 2023

Auto wpisuje się w nowy nurt stylistyczny niemieckiej marki, a przy tym wprowadza kilka innowacji designerskich. Ciekawostką są nazwy marki i modelu na słupku B. Pomysł na wkomponowanie tych napisów nie jest jednak widowiskowy.

We wnętrzu próżno szukać indywidualizmu. Zaadoptowano tu znane wszystkim instrumenty oparte na systemie operacyjnym Audi MMI. Niestety, nie wygospodarowano przestrzeni na fizyczne przyciski. Po dezaktywacji auta, gdy wszystko zgaśnie, użytkownik zobaczy więc jedną wielką „upalcowaną” ekranizację.

Audi Q8 e-tron 2023 wnętrze
Audi Q8 e-tron 2023 – wnętrze

Fajnie, że wśród opcji wykończenia znalazły się materiały wykonane z przetworzonych butelek PET. To realnie ekologiczny krok, w odróżnieniu do baterii litowo-jonowych, które są stosowane w większości aut elektrycznych.

No właśnie, bateria. Standardowa pojemność wzrosła do 89 kWh netto, co oznacza wzrost o około 29 procent. W połączeniu z nowym, lepszym oprogramowaniem ma to zaowocować dalszą jazdą. Zasięg Audi Q8 50 e-tron wynosi teraz 491 kilometrów dla standardowego nadwozia i 505 kilometrów dla Sportbacka. Siła ładowania wynosi 150 kW.

Co istotne, Q8 55 e-tron dysponuje jeszcze większą baterią. Jej pojemność to 106 kWh netto. Efekty? Do 600 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu. Wersja SQ8 e-tron również ma taki akumulator, tyle że jej możliwości kończą się na 513 kilometrach. W przypadku tych wersji, siła ładowania wynosi 170 kW.

Audi Q8 e-tron 2023
Audi Q8 e-tron 2023

A co z potencjałem silnikowym? Nowe układy napędowe są mocniejsze i bardziej wydajne. Audi Q8 50 e-tron oferuje 340 koni mechanicznych i 664 niutonometrów. Z kolei „55-tka” oddaje do dyspozycji 408 koni mechanicznych i również 665 niutonometry. Na szczycie znajduje się natomiast SQ8 e-tron generujące 503 konie i 973 niutonometry.

Nowe Audi Q8 e-tron pojawi się w niemieckich salonach w lutym 2023 roku. Na wiosnę trafi na inne ważne rynki. Ceny będą zaczynać się od około 75 tysięcy euro.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akcja serwisowa BMW

Akcja serwisowa w BMW. Najpierw może zrobić się mokro, a potem gorąco

Citroen C4 X

Citroen C4 X – cena w Polsce. „Uterenowiony” sedan od 106 tysięcy złotych