w ,

Auto za 25 tysięcy złotych – Top 10

Znalezienie samochodu to trudna sztuka – tym bardziej na rynku wtórnym. Istnieje bowiem bardzo wiele egzemplarzy w wątpliwym stanie, które mogą okazać się bezdennymi skarbonkami.

Liczna grupa rodaków chce kupić auto za 25 tysięcy złotych. Postanowiłem więc sprawdzić, jakie auta mieszczą się w tym budżecie. Aby zminimalizować ryzyko, oparłem wybór na kilku kluczowych kryteriach: polskie pochodzenie, bezwypadkowa historia, akceptowalny wiek (rocznik maks. 2015), realny przebieg (do 200 tys. km), obecność klimatyzacji.

Zestawienie ma charakter subiektywny, ale może pozwolić potencjalnemu nabywcy w znalezieniu właściwego pojazdu. Bez względu na decyzję, zawsze warto dokładnie zweryfikować konkretną sztukę. Jeżeli nie mamy doświadczenia w tym zakresie, należy poprosić specjalistów, którzy mogą lepiej ocenić stan techniczny.

Opel Corsa za 25 tysięcy złotych
Opel Corsa

1. Opel Corsa

Oto popularne auto miejskie, które może sprostać oczekiwaniom studentów, kobiet i wszystkich kierowców, którzy poruszają się głównie po ulicach aglomeracji. W skromnych gabarytach skrywa się wnętrze wystarczające dla dwóch dorosłych osób. Najlepszy wybór: prosty silnik benzynowy o pojemności 1,4 litra (90 KM).

Seat Ibiza za 25 tysięcy złotych
Seat Ibiza

2. SEAT Ibiza

Kolejny przedstawiciel segmentu B – tym razem z Hiszpanii. Auto bazuje na podzespołach Volkswagena, co jest sporą zaletą. Poza udaną stylistyką, oferuje dobrą jakość wykonania. Najlepszy wybór: benzynowa jednostka TSI o pojemności 1,2 litra. Wariant 105-konny pozwala na dobrą dynamikę. Alternatywą może być 1-litrowe MPI, które ma skromną moc, ale świetnie współpracuje z instalacją LPG, co wyraźnie obniża koszty eksploatacji.

Skoda Rapid za 25 tysięcy
Skoda Rapid

3. Skoda Rapid

Oto pojazd międzyklasowy. Czeski model wyrasta z klasy miejskiej, ale jeszcze nie jest kompaktem. Dzięki nadwoziu typu liftback oferuje 550-litrowy, praktyczny bagażnik. Jego wnętrze wykonane jest dość siermiężnie, ale nie można narzekać na trwałość. Najlepszy wybór: zdecydowanie 1,6-litrowy diesel z rodziny TDI. Generuje 105 KM, co zapewnia dobre osiągi i bardzo niewielkie zużycie paliwa. Na trasie brakuje jedynie szóstego przełożenia (5-biegowa skrzynia).

Citroen C-Elysee za 25 tysięcy
Citroen C-Elysee

4. Citroen C-Elysee

Francuski samochód dość często widziany jest w roli taksówki. To propozycja budżetowa, która może stanowić konkurencję dla Rapida. Jest wyraźnie tańsza, ale ustępuje Skodzie w dziedzinie praktyczności. Wszystko za sprawą nadwozia (sedan). Wykonanie nie wzbudza zachwytu, ale to prosty, łatwy w użytkowaniu samochód. Najlepszy wybór: silnik 1.6 HDi jest świetny, także w wersji 100-konnej. Większość egzemplarzy ma jednak pod maską jednostkę benzynową o tej samej pojemności. Zazwyczaj współpracuje z nią instalacja LPG. To też dobra propozycja, ale trzeba uważać na wyeksploatowane egzemplarze.

Ford Focus za 25 tysiecy
Ford Focus

5. Ford Focus

Pierwszy kompakt w tym zestawieniu. Na tle pozostałych modeli wyróżnia się bardzo wysoką jakością prowadzenia. W naszym budżecie mieszczą się przede wszystkim egzemplarze flotowe, ale to nie musi oznaczać problemów. Tego typu auta zazwyczaj jeżdżą po trasie i mają udokumentowaną historię. Najlepszy wybór: dominują diesle, przede wszystkim 1.5 TDCi. Wytrzymują dość duże przebiegi, ale trzeba pamiętać o paliwie właściwej jakości.

Renault Megane za 25 tysięcy złotych
Renault Megane

6. Renault Megane

Następny reprezentant segmentu C. Megane cieszy się mniejszym uznaniem wśród klientów flotowych, ale i tak często sięgali po nie klienci. Auto ma atrakcyjną sylwetkę i zazwyczaj bogate wyposażenie – jak to we francuskich samochodach. Najlepszy wybór: silnik 1.5 dCi nie należy do najbardziej kulturalnych, ale z czasem został poprawiony pod względem mechanicznym i jest doskonale znany przez mechaników. Będzie więc bezpieczną opcją, jeżeli zachowano go w odpowiednim stanie.

Toyota Yaris za 25 tysięcy złotych
Toyota Yaris

7. Toyota Yaris

Pewniak? Tak o niej mówią. Yaris nie wyróżnia się urodą czy wyjątkowym wnętrzem, ale słynie z solidności. Auto jest poprawne do bólu i właśnie w tym tkwi jego siła. Należy do klasy miejskiej i świetnie sprawdza się w zatłoczonych miejscach. Najlepszy wybór: w tym budżecie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wybranie 1-litrowego, wolnossącego benzyniaka. Nie jest demonem mocy, ale do spokojnej jazdy w zupełności wystarcza.

Fiat Panda za 25 tysiecy zlotych
Fiat Panda

8. Fiat Panda

Druga generacja nie cieszy się tak dużą popularnością, jak pierwsza. Przeniesienie produkcji do Włoch nie było dobrym pomysłem z perspektywy biznesowej. Panda jest jednak całkiem dobrym autem o skromnych gabarytach. Nie skrywa skomplikowanej technologii, dlatego jej eksploatacja nie należy do drogich. Polecana wersja: oczywistym wyborem jest wolnossący silnik benzynowy o pojemności 1,2 litra. Nie jest mocny, ale za to bardzo prosty i niezawodny.

Skoda Fabia za 25 tysięcy złotych
Skoda Fabia

9. Skoda Fabia

W tym rankingu nie mogło zabraknąć Fabii. To jeden z najpopularniejszych modeli w naszym kraju, dlatego podaż rynkowa jest bardzo duża. Co ciekawe, nie brakuje wariantów kombi, które charakteryzują się dużym i praktycznym bagażnikiem. Część z aut pochodzi z firm transportowych, dlatego trzeba dokładnie zbadać ich stan. Najlepszy wybór: jeżeli chcemy wyposażyć auto w instalację LPG, to trzeba szukać 1.0 MPI. Mocniejszy silnik 1.2 TSI gorzej znosi integrację z gazem.

Renault Clio za 25 tysięcy złotych
Renault Clio

10. Renault Clio

Stawkę zamyka francuski mieszczuch. Podobnie jak Fabia, może występować z nadwoziem typu kombi. Tutaj także dominują oferty poflotowe. Wyposażenie jest zazwyczaj na dobrym poziomie. Nadwozie Grandtour powinno sprostać oczekiwaniom trzyosobowej rodziny. Najlepszy wybór: 1.5 dCi będzie oszczędne i łatwe w serwisowaniu. Benzynowe jednostki wolnossące też są dobre, ale ich podaż jest znacznie mniejsza.

Jak widać, kupując stosunkowo młody samochód za 25 tysięcy złotych możemy wybierać głównie spośród trzech segmentów A, B, C. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań, ale każdy z tych modeli może być dobrą propozycją dla osób szukających pojazdu na kilka lat.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mercedes-Benz Sprinter INKAS

To się nazywa mobilne biuro. Mercedes-Benz Sprinter dla wymagających biznesmenów

Nieuważny pracownik myjni

Tytuł pracownika miesiąca otrzymuje…