w , ,

Klimatyzacja samochodowa – budowa i zasada działania

Klimatyzacja w samochodzie nie jest już luksusem. Zdecydowana większość aut wyposażona jest w układ klimatyzacji, który spełnia bardzo ważne funkcje. Klimatyzacja w aucie zdecydowanie wpływa pozytywnie na komfort podróżowania, szczególnie w gorące, wiosenne lub letnie dni. Instalacja wspomaga wentylację kabiny samochodu oraz zapobiega parowaniu szyb, co zwiększa bezpieczeństwo jazdy.

 

Budowa klimatyzacji samochodowej

Układ klimatyzacji zbudowany jest z kilku ważnych elementów, które tworzą obieg. Każdy z tych komponentów musi być w pełni sprawny, by zapewniać wydajne i skuteczne funkcjonowanie klimatyzacji. Budowa klimatyzacji samochodowej przedstawia się następująco:

  • Sprężarka – urządzenie to nazywane jest także kompresorem. Sprężarka to główna część układu, dzięki której zapewniony jest obieg czynnika chłodniczego w całym systemie. Urządzenie to zasilane jest przez pasek klinowy od silnika.
  • Skraplacz – mechanizm odpowiedzialny za zmianę stanu skupienia czynnika chłodniczego, z gazowego w stan ciekły. Praca skraplacza polega na nagrzewaniu się. Wytworzone ciepło odbierane jest przez powietrze, które opływa urządzenie w trakcie odbywającego się ruchu auta.
  • Osuszacz – jednym z zadań klimatyzacji jest osuszanie powietrza, jednakże także do jej układu przedostaje się wilgoć. Eliminowanie wilgoci z instalacji możliwe jest właśnie dzięki osuszaczowi klimatyzacji.
  • Zawór rozprężny – komponent, dzięki któremu dochodzi do zmniejszenia ciśnienia czynnika chłodzącego w obiegu, co powoduje także zmianę stanu skupienia czynnika z ciekłego w gazowy. Rozprężenie powodowane przez zawór rozprężnych doprowadza także do radykalnego spadku temperatury.
  • Parownik – ta część układu klimatyzacji zapewnia chłodzenie powietrza oraz jego osuszenie. Parownik odpowiada za ostateczną temperaturę powietrza, które z instalacji dostaje się do kabiny samochodu.

Budowa układu klimatyzacji

Podobna jest do budowy układu chłodzenia silnika czy ogrzewania kabiny pojazdu. To, co wyróżnia klimatyzację od tych układów, to kompresor (sprężarka). Układ klimatyzacji wyposażony jest także w przewody sztywne i elastyczne oraz wentylatory. Instalację można podzielić na część wysokociśnieniową oraz część niskociśnieniową. Ważnym elementem układu jest krążący w jego obiegu czynnik chłodniczy. To jest substancja, która posiada kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu klimatyzacji. Przez długi czas stosowano czynnik R12, który został wycofany z użycia. Obecnie w użyciu są następujące czynniki: R134a , R1234yf, R744. Wybór odpowiedniego czynnika warto powierzyć specjaliście.

Zasada działania klimatyzacji

Zasada działania klimatyzacji jest tak naprawdę nieskomplikowana. Głównym elementem układu jest kompresor, który dokonuje sprężenia czynnika chłodniczego w układzie. Czynnik chłodniczy poprzez działanie sprężarki staje się sprężony oraz rozgrzany (ma to związek z wzrostem ciśnienia). Z kompresora czynnik trafia do skraplacza (chłodnica klimatyzacji), gdzie następuje obniżenie temperatury czynnika. W tym procesie wykorzystywany jest także pęd jazdy oraz stałe wspomaganie przepływu jakie zapewnia wiatrak wentylatora. Skraplacz zmienia stan skupienia czynnika z gazowego w ciekły, po czym czynnik trafia do osuszacza, który filtruje czynnik roboczy z zanieczyszczeń mechanicznych, cząstek powietrza, pary wodnej.

Następnie czynnik chłodniczy zostaje rozprężony w zaworze rozprężającym, który zmienia ciśnienie czynnika w wyniku czego zostaje natychmiastowo i radykalnie schłodzony. Wtedy trafia do parownika, dodatkowo który chłodzi strumień i transportuje go w stronę kabiny pojazdu, natomiast kompresor zasysa rozprężony w parowniku czynnik roboczy i rozpoczyna proces chłodzenia na nowo.

Jak dbać o klimatyzację w aucie?

Klimatyzacja samochodowa to układ, który do wydajnego funkcjonowania wymaga sprawności wszystkich jego elementów. O instalację trzeba więc regularnie dbać. Zainstalowana klimatyzacja w aucie posiada zestaw informacji od producenta, które dostarczają danych na temat jej użytkowania oraz konserwacji. Warto stosować się do tych zaleceń. Jeżeli układ nie daje objawów o ewentualnych awariach czy uszkodzeniach, wystarczy raz w roku odwiedzić serwis klimatyzacji i wykonać niezbędne czynności.

Najlepszy okres na wizytę u technika od klimatyzacji, to wiosna, czyli jeszcze przed sezonem najbardziej aktywnego użytkowania układu. Raz w roku należy wymieniać czynnik chłodniczy oraz olej. Warto również przeprowadzić inne czynności – jak okresowy przegląd klimatyzacji, odgrzybianie, dezynfekcję czy wymianę innych elementów, jak na przykład filtr powietrza.

Warto raz na jakiś czas sprawdzać szczelność układu. Konserwacja klimatyzacji powinna być przeprowadzana przez wykwalifikowanych techników z wykorzystaniem specjalnych narzędzi oraz urządzeń.

Dlaczego warto regularnie serwisować klimatyzację w samochodzie?

Samodzielne serwisowanie klimatyzacji, jeżeli nie jest się technikiem i nie posiada wymaganych sprzętów, jest niemożliwe. Dlatego też, żeby zadbać o odpowiednie funkcjonowani układu i zapobiegać powstawaniu usterek warto regularnie odwiedzać serwis klimatyzacji. Zapewnienie pełnej wydajności funkcjonowania układu wpływa nie tylko na komfort podróżowania, ale także na bezpieczeństwo użytkowników klimatyzacji.

Czym się kierować wybierając serwis klimatyzacji?

Opieka nad układem klimatyzacji wymaga najlepszych specjalistów, którzy posiadają fachową wiedzę, doświadczenie oraz nowoczesne narzędzia i urządzenia do wykonywania konserwacji i ewentualnych napraw. To właśnie są warunki, które świadczą o jakości wykonywanych usług w danym serwisie. Profesjonalny serwis klimatyzacji oferuje firma Skylark-Polska.

Priorytetem firmy jest satysfakcja klienta osiągana poprzez zapewnianie fachowej obsługi i perfekcyjne realizowanie zadań serwisowych, konserwacyjnych i naprawczych. Skylark zatrudnia wyłącznie wysoce wykwalifikowanych i doświadczonych techników. Serwis realizuje wszystkie zadania dotyczące serwisowania układów klimatyzacji w każdym pojeździe. Skylark to najlepszy serwis klimatyzacji w Warszawie, o czym świadczą pozytywne opinie klientów podkreślających profesjonalnie wykonywane usługi oraz przystępne ceny.

Zdjęcia: pixabay.com

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BMW 840i Gran Coupe

BMW Serii 8 Gran Coupe oficjalnie

Wymuszenie pierwszeństwa – czołówka rowerzysty z kierowcą (Video)