w ,

Silnik 1.6 TDI (VW) ? problemy, awarie, historia, eksploatacja

Czterocylindrowy diesel Volkswagena już na starcie swojej rynkowej przygody otrzymał trudne zadanie ? musiał godnie zastąpić legendarne 1.9 TDI. Trzeba przyznać, że jak do tej pory radzi sobie świetnie. Samochody wyposażone w opisywaną jednostkę coraz częściej pojawiają się na rynku wtórnym. Czy ma jakieś słabe strony?

Motor 1.6 TDI pojawił się na rynku w marcu 2009 roku i chociaż bazuje na większym 2.0 TDI CR, to różni się od niego kilkoma rozwiązaniami. Nowoczesna konstrukcja wykorzystuje układ Common Rail i zastosowano w niej m.in. aluminiową, szesnastozaworową głowicę, piezoelektryczne wtryskiwacze, plastikowy kolektor ssący, dwumasowe koło zamachowe, turbosprężarkę o zmiennej geometrii łopatek i filtr cząstek stałych. Co ciekawe, silnik pozbawiono wałków wyrównoważających ? za tłumienie drgań odpowiada hydrauliczne zawieszenie silnika. Początkowo jednostka była dostępna w dwóch wariantach ? 90 i 105 KM, które dysponują odpowiednio 230 i 250 Nm momentu obrotowego.

Nieco później pojawiła się słabsza wersja 75-konna (195 Nm), która napędzała samochody segmentu B (Fabia, Polo) oraz zarezerwowana dla użytkowego Caddy odmiana 102-konna. W 2014 roku pojawiły się nowe warianty o mocy 110 i 120 KM – ten pierwszy debiutował pod maską Golfa Sportsvana, drugi napędza najnowszą generację Passata.

Pomimo niezbyt wygórowanej mocy silnik udanie radzi sobie ze sprawnym napędzaniem szerokiej gamy modeli koncernu VAG ? znajdziemy go w większości reprezentantów segmentów B, C i D. Oczywiście, nie ma mowy tu mowy o szalonych sprintach, ale w codziennej, spokojnej eksploatacji osiągi okazują się w zupełności wystarczające. Jak przystało na niewielkiego diesla, ogromną zaletą jest umiarkowany apetyt na paliwo ? osiągnięcie średniego spalania w okolicach 5-6 litrów na 100 kilometrów w zależności od modelu nie powinno być wielkim problemem.

Usterki i awarie

Niemieccy inżynierowie wyciągnęli wnioski ze swoich wpadek z motorami 2.0 TDI PD czy 1.4 TSI, i tym razem oddali do dyspozycji użytkowników naprawdę solidną konstrukcję. Jak do tej pory nie słyszeliśmy o żadnych typowych i powtarzalnych usterkach, co jednak nie oznacza, że jednostka nie może negatywnie zaskoczyć właściciela. Ponadto warto pamiętać, że zdecydowana większość samochodów wyposażonych w motor 1.6 TDI dopiero zbliża się do osiągnięcia przebiegów rzędu 200 i więcej tys. km. Najczęstszym powodem niedomagań jednostki (spadek mocy, nierówna praca) są uszkodzenia niezwykle wrażliwych na jakość paliwa wtryskiwaczy i szybko zatykający się filtr DPF w samochodach użytkowanych na krótkich dystansach.

Ponieważ w konstrukcji zastosowano układ oparty o wtryskiwacze piezoelektryczne, to ich regeneracja może okazać się nieskuteczna ? nowe kosztują około 1100 zł za sztukę. Znane są również sporadyczne przypadki wycieków oleju spowodowanych uszkodzeniem uszczelki pod głowicą, awarii koła dwumasowego (mocniejsze warianty) oraz przedwczesnego zużycia turbosprężarek –  aby przedłużyć ich żywotność, eksperci zalecają skrócenie interwałów wymiany oleju do 15 tys. km.

Czy warto zainwestować w silnik 1.6 TDI?

Mimo krótkiego stażu na rynku niewielki diesel dał się poznać z bardzo dobrej strony. O ile użytkownik nie będzie oszczędzał na czynnościach serwisowych, to nie powinien sprawiać problemów natury technicznej. Chociaż wielu użytkowników może narzekać na braki w dynamice, to ze względu na niskie koszty eksploatacji i dostępność w wielu popularnych modelach jednostka stanowi niezwykle ciekawą propozycję dla fanów diesli z drugiej ręki.

Autor: Daniel Banaś

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE:

https://www.instagram.com/p/BixQUFngJDV/

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polskie ceny Hondy CR-V po liftingu

Nietypowa rzeźba z udziałem nowej Corsy