w ,

Podatek od kupna samochodu – czym jest i kogo obowiązuje?

Podatek PCC - czym jest
Podatek od kupna samochodu - czym jest i kogo obowiązuje?

Zakup swojego wymarzonego samochodu to wspaniała sprawa. W jego nabycie włożyło się pewnie, wiele godzin ciężkiej pracy i poświęceń.

Ale gdy już się go ma, można zupełnie o tym zapomnieć i skupić się na jego zaletach i tym, co ma do zaoferowania. Wreszcie można podróżować tam, gdzie się tylko chce, o dowolnej porze, ze znajomymi lub bez.

Samochód daje wiele możliwości i radości, jednak należy mieć na uwadze, że same formalności i wydatki związane z jego kupnem to nie jedyne kwestie, o których powinno się pamiętać. Do jednych z najważniejszych obowiązków każdego, kto kupuje samochód należy opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, inaczej nazywanego podatkiem od wzbogacenia. Nieopłacenie go może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Dlatego warto zapoznać się bliżej z najważniejszymi informacjami na ten temat. Czym jest? Kto jest z niego zwolniony? oraz jaki związek z podatkiem od wzbogacenia ma obowiązkowe ubezpieczenie OC?

Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)?

Kupno samochodu a podatek – to dość skomplikowana kwestia, której wyjaśnienie należy zacząć od ustalenia, czym dokładnie jest podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jest to rodzaj podatku, który należy opłacić, gdy dokonuje się zakupu samochodu od osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej, czyli gdy umowa kupna jest zawierana pomiędzy osobami fizycznymi. W tej transakcji istnieją dwie strony – sprzedawca, który zobowiązuje się przekazać samochód drugiej stronie, czyli kupującemu, który ma za niego zapłacić.

Tego typu sytuacja ma miejsce gdy następuje kupno używanego samochodu od osoby prywatnej, a nie kiedy kupuje się nowy samochód z salonu. Kupno samochodu a podatek – więcej na najtaniejuagenta.pl

Kto jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych?

Takiego podatku nie trzeba płacić przede wszystkim, gdy wartość rynkowa samochodu nie przekracza 1000 zł i nie chodzi tu o to, ile auto kosztowało u sprzedawcy, lecz o jego faktyczną wartość. Nie muszą go również płacić:

  • Osoby niepełnosprawne z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • Osoby niepełnosprawne z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu

W każdym z tych przypadku osoba ta musi kupować samochód, jedynie na własny użytek. Osoby kupujące auto na innych warunkach, na przykład w salonie lub za granicą też są zobowiązani zapłacić podatek, lecz różni się on od podatku PCC. Kupującym auto w salonie naliczany jest podatek VAT, natomiast Ci, którzy dokonują transakcji zagranicą płacą podatek akcyzowy. Po więcej informacji dotyczących na przykład ceny, warto udać się na stronę: https://najtaniejuagenta.pl/

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Kupując samochód nie można zapomnieć również o obowiązkowym ubezpieczeniu OC, czyli ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. Obejmuje ono rekompensacje szkód osobowych i materialnych spowodowanych, na przykład wypadkiem drogowym. Po zakupie samochodu należy wykupić to ubezpieczenie najpóźniej w dniu zawarcia umowy. Jest to konieczne nawet, w przypadku gdy sprzedający posiadał polisę OC, ponieważ jej stawka w związku ze zmianą właściciela może się zmienić.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nieostrożny i agresywny kierowca Toyoty

Złośliwy kierowca Toyoty. Może chciał ponownie wymieniać zderzak (wideo)

Lexus RZ 2023 teaser

Lexus RZ EV 2023. Elektryczny crossover premium nadjeżdża