w

Lexus RZ EV 2023. Elektryczny crossover premium nadjeżdża

Lexus RZ 2023 teaser
Lexus RZ EV 2023. Elektryczny crossover premium nadjeżdża

Japońska marka zapowiedziała zupełnie nowy samochód, który zostanie wkrótce zaprezentowany w wersji koncepcyjnej.

Lexus RZ EV 2023 zbliża się wielkimi kołami. Co ciekawe, zdolny projektant Josh Byrnes pozwolił sobie na kilka grafik sugerujących, jak może wyglądać ten model. Dziś już wiemy, że był bliski bardzo dokładnego odwzorowania. Różnice skupiają się jedynie na detalach (na przykład klamkach).

Lexus RZ 2023 zapowiedź
Nowy Lexus otrzyma elektryczny napęd

Zacznijmy od tego, że auto wykorzysta platformę e-TNGA. Będzie to pierwszy model tej marki korzystający z tej płyty podłogowej. Została ona zaprojektowana z myślą o napędach elektrycznych, co oczywiście nie jest zaskoczeniem.

Wyrazisty design

Samochód ma dynamiczną linię, którą podkreśla mocno pochylona, tylna szyba. Nie zabraknie również wyrazistych błotników i elementów oświetlenia, które mają tworzyć unikalną całość. Dobrze wygląda też opadająca linia dachu.

Lexus RZ 2023 grafika
Lexus RZ będzie dzielił technologie z Toyotą bZ4X

Skojarzenia z Toyotą bZ4X nie są oczywiście przypadkowe (to modele zbieżnie konstrukcyjnie), ale tylne drzwi zdradzają, że Lexus RZ 2023 jest wyraźnie dłuższy. To może zwiastować więcej przestrzeni w drugim rzędzie. Podejrzewamy też wyższą jakość wykonania.

Marka nie potwierdziła jeszcze żadnych szczegółów technicznych dotyczących tego modelu. Pierwszy koncept o nazwie LF-Z oferował 536 koni mechanicznych, ale takie wartości pozostaną raczej w sferze marzeń. Produkcyjna wersja powinna być jednak mocniejsza niż bliźniacze auta Toyoty i Subaru, które mają 201 i 215 koni mechanicznych (w zależności od wersji silnikowej).

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podatek PCC - czym jest

Podatek od kupna samochodu – czym jest i kogo obowiązuje?

Radiowóz omija przed przejściem dla pieszych

Omijanie przed przejściem – wykonanie policyjne. Od stycznia 1500 złotych kary za takie wykroczenie