w

Sprawdź opony przed nadejściem zimy

Sezonowa wymiana opon z letnich na zimowe to doskonała okazja do skontrolowania kondycji ?zimowek?. Przy zakładaniu kompletu opon zimowych warto wieć rzucić na nie okiem. Ekspert Motointegrator.pl podpowiada, na co zwrócić szczególną uwagę.

 

Bez wątpienia opony są jednym z najistotniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Ale nie tylko. Opony mogą mieć również wpływ na nasz budżet. – Prawidłowe ciśnienie w oponach w znacznym stopniu odbija się między innymi na zużyciu paliwa w naszym samochodzie. Prawidłowość jest prosta: za niskie ciśnienie, większe wydatki na paliwo. Dlatego, jeżeli komplet opon zimowych zakładamy samodzielnie, warto przy okazji sprawdzić w nich ciśnienie ? przypomina Jan Frączak, ekspert Motointegrator.pl grupy Inter Cars.

 

Sprawdź ciśnienie, dopasuj je do obciążenia samochodu
Wartości zalecanego przez producenta ciśnienia przy mniejszym i większym obciążeniu auta znajdziemy najczęściej na klapce wlewu paliwa, słupku drzwi lub w instrukcji obsługi. – Pamiętajmy, że ciśnienie mierzymy ?na zimno?, czyli w oponach, których temperatura zbliżona jest do temperatury otoczenia. Pomiar ciśnienia w ogumieniu rozgrzanym może być zawyżony nawet o 20 proc. względem stanu faktycznego – podkreśla ekspert. Dlatego przed skorzystaniem z kompresora na stacji warto odczekać kilka chwil, aby mieć pewność, że tankujemy optymalną ilość powietrza. Jeżeli posiadamy koło zapasowe, sprawdźmy ciśnienie również w nim.

 

Skontroluj stan opon
Przy montażu opon zimowych poświęć chwilę na ocenę ich kondycji. Zwróć szczególną uwagę na wybrzuszenia ścianek bocznych, drobne pęknięcia, rozcięcia, ciała obce wbite w bieżnik. Pamiętaj, że nawet pozornie niewielkie uszkodzenia w trakcie dłuższej eksploatacji mogą mieć opłakane skutki. Masz wątpliwości? Skonsultuj się z fachowcem. – Przymykanie oka na uszkodzenie opony to niepotrzebne ryzyko. Motointegrator.pl oferuje możliwość zakupu opon wraz z montażem lub możliwość ich odbioru w jednej ze 160 fili Inter Cars S.A. już w ciągu dwóch godzin od zamówienia ? dodaje Frączak. Konieczność zakupu nowej opony wcale więc nie musi oznaczać zmiany planów i rezygnacji z użytkowania samochodu.

Changing tires

Sprawdź głębokość bieżnika
W zimie nawierzchnia dróg jest nieustannie mokra. A na mokrym asfalcie i śniegu odpowiednia głębokość bieżnika ma kluczowe znaczenie. – Tutaj również występuje prosta zależność: więcej bieżnika, lepsza przyczepność na mokrym i śniegu. Zbyt mała głębokość bieżnika znacząco wydłuża drogę hamowania w mokrych warunkach. Zwiększa też ryzyko aquaplaningu, czyli utraty przyczepności opony na nawierzchni pokrytej wodą, kiedy rowki bieżnika nie są w stanie jej odprowadzić. Tworzy się wówczas swego rodzaju poduszka wodna na styku opony z asfaltem. Pamiętajmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami minimalna głębokość bieżnika w oponach letnich to 1,6 mm. Warto jednak pomyśleć o wymianie opon, kiedy rowek bieżnika jest płytszy niż 3 mm. To tyle co srebrny rant pięciozłotówki ? zaleca Frączak. Jest to szczególnie istotne w przypadku opon zimowych, które przestają spełniać swoją rolę, kiedy głębokość bieżnika jest mniejsza niż 3-4 mm. Nie trzeba więc wiele, aby przed zimą samemu zadbać o komfort i bezpieczeństwo jazdy w tym trudnym dla kierowców okresie.

 

Opony przed zimą ? 3 zasady MotoIntegrator.pl

? Skontroluj ciśnienie, dopasuj je do obciążenia
? Poszukaj uszkodzeń
? Sprawdź głębokość bieżnika

 

moto_integrator_logo_1Motointegrator.pl to projekt Inter Cars S.A. Jest to platforma e-commerce, która nie tylko umożliwia zakup części, opon i akcesoriów samochodowych, ale również ich montaż w jednym z ponad 5000 warsztatów sieci Inter Cars. Platformę miesięcznie odwiedza około milion użytkowników, co daje jej pierwsze miejsce wśród internetowych sklepów motoryzacyjnych w Polsce. Klienci dostają 3 lata gwarancji na produkty montowane w serwisach sieci, pod warunkiem corocznego przeglądu auta w warsztatach Motointrgratora. W ofercie sklepu jest ponad milion produktów. Każda nabyta część dostarczana jest w ciągu 24 godzin. Motointegrator.pl oferuje Klientom trzy sposoby dostawy zamówionych produktów: dostawę z montażem w jednym z ponad 5 tys. serwisów w całej Polsce, do punktu Motointegrator (160 filii Inter Cars) oraz do domu. Więcej informacji na www.motointegrator.pl

 

 

 

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mercedes C 220 BlueTEC – Prawdziwa alternatywa

Porsche Exclusive stworzy specjalną Panamerę