w

Dacia Manifesto pokazana w Paryżu. Rumuńskie auto, które budzi duże emocje

Dacia Manifesto Concept
Dacia Manifesto Concept

Zdjęcia nowego konceptu trafiły do sieci miesiąc temu, a teraz jest on oficjalnie pokazany na Salonie w Paryżu.

Dacia Manifesto jest bardzo odważnie narysowanym i ciekawym projektem, który pasuje do wizerunku rumuńskiej marki. Przede wszystkim ma w sobie surowy charakter charakterystyczny dla aut tego producenta.

Ten futurystyczny, terenowy samochód może zdradzać, w którym kierunku będzie podążać firma. Jeżeli chodzi o elektryczny napęd, to już wiemy, że to wizja dalekiej przyszłości – całe szczęście. Niemniej jednak każdego to czeka. Przynajmniej tak wynika z aktualnie panujących trendów i zmieniających się norm.

Dacia Manifesto – odważna stylistyka

Warto przyjrzeć się stylistyce, które ma kilka ciekawych motywów. Minimalistyczna forma przypomina nieco zaawansowane technologiczne buggy. Pas przedni z licznymi ścięciami uzupełniono nowym grillem i ładnie wkomponowanymi elementami oświetlenia.

Dacia Manifesto Concept
Dacia Manifesto Concept

Pod solidnymi błotnikami znajdziemy natomiast bezpowietrzne opony, która mają zapewniać odpowiednią trwałość. Jako że jeszcze nikt nie pokusił się o seryjną produkcję takiego ogumienia, można podejrzewać, że nadaje się głównie do jazdy poza asfaltem. Niewykluczone jednak, że za jakiś czas, któryś z potentatów tej branży zrobi ten krok. Wiemy, że od lat trwają prace nad tą koncepcją.

Ciekawostką są panele karoserii, które powstały z materiału o nazwie Starkle, który w 20 procentach pochodzi z przetworzonego plastiku. Jak widać gołym okiem, Dacia Manifesto nie posiada ani okien, ani drzwi. Dzięki temu wygląda bardziej ekstremalnie.

Dacia Manifesto Concept
Dacia Manifesto Concept

We wnętrzu znajdują się dwa szerokie fotele ze zdejmowanymi pokrowcami, które pełnią funkcję śpiworów. Innym interesującym patentem jest kokpit wykonany z korka o użytkowym designie. Nie mogło zabraknąć cyfrowego panelu wskaźników i zaawansowanej łączności ze smartfonami, za pośrednictwem których obsługuje się multimedia.

Dacia Manifesto Concept
Dacia Manifesto Concept

Projektanci zastosowali także system „YouClip”, który polega na sprytnym i bezpiecznym montowaniu dedykowanych akcesoriów. Ta funkcja zostanie przeniesiona do kolejnych modeli, które doczekają się produkcyjnych wersji.

Dacia Manifesto posiada napęd elektryczny, ale nie ujawniono, jakimi parametrami się charakteryzuje. I tak nie miałoby to większego sensu, ponieważ produkcyjny SUV na prąd nie jest przewidziany w tej dekadzie.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeep Avenger

Jeep Avenger – dane techniczne. Oferuje 550 kilometrów zasięgu

Peugeot Inception Concept

Peugeot Inception Concept ma zapowiadać przyszłość marki i serię pojazdów „e-Native”