w ,

Chorwacja samochodem – zmiany w 2023 r.

Autem na Chorwację
Chorwacja samochodem - zmiany w 2023 r.

Chorwacja to ukochana, wakacyjna destynacja Polaków. Z roku na rok swój urlop spędza tu coraz więcej osób.

W tamtym (2022) roku, Chorwacja była niezwykle popularna turystycznie. Odwiedziło ją ponad 16 milionów turystów, z czego ponad milion Polaków! Odwiedzający ten kraj dostrzegają i odkrywają nowe walory przyrodnicze oraz architektoniczne i intensywnie z nich korzystają!

Niezależnie od punktu docelowego na mapie Chorwacji, większość Polaków wybiera podróż samochodem i nam się to podoba – lubimy samochody i jazda dobrze przygotowanymi autostradami czy ostatnim etapie, piękną Chorwacją przynosi radość… choć także i zmęczenie. 

Chorwacja samochodem
Jednym z wielu ciekawych chorwackich miejsc jest Dubrownik

Na szczęście Chorwacja postanowiła nieco ułatwić i przyspieszyć dojazd obcokrajowcom, dlatego wybór samochodu na środek transportu tym bardziej jest świetnym rozwiązaniem. 

Dojazd na Chorwację

Chorwacja w strefie Schengen!

To oznacza, że korków na granicy z Chorwacją więcej nie doświadczycie! Ten moment podróży dla turystów jadących na wakację w tę stronę z pewnością był uciążliwy. Często przeprawa przez granicę zajmowała do nawet kilku godzin… Obecnie przejazd przez tę granicę dla wszystkich obywateli Europy odbywa się bez kontroli. Brawo! o jeden korek mniej!

Dojazd przez Słowację i Węgry

Mieszkańcom Polski południowej najwygodniej będzie jechać przez Słowację i Węgry. Ta droga zajmie około 10 godzin. Z Polski kierujemy się do przejścia granicznego w Barwinku, następnie przemierzamy przez Słowację jadąc obok Koszyc, kierując się do granicy słowacko – węgierskiej. Na Węgrzech autostradą przejeżdżamy przez stolicę tego kraju kierując się do granicy węgiersko – chorwackiej. Od przekroczenia granicy słowackiej obowiązują Was winiety, które najwygodniej zakupić wcześniej – online.

Dojazd przez Czechy, Austrię i Słowenię

Drugą możliwą opcją dojazdu na Chorwację jest trasa przez Czechy, Austrię i Słowenię. Tak jak w tej pierwszej wersji trasy – w każdym kraju oprócz Chorwacji, (bo tu opłaty uiszczamy tak jak w Polsce) potrzebne są Wam winiety. Ważnym aspektem jest wybranie odpowiedniej kategorii winiet.

Na Słowacji będą to pojazdy do 3,5 tony, na Węgrzech kategoria D1 lub D2,  w Słowenii to kategoria 2A lub 2B, w Austrii to kategoria dla pojazdów do 3,5 tony. Ważne, aby dokładnie zapoznać się z tymi wymaganiami i pamiętać o zakupie winiet, gdyż w obydwu przypadkach karą za brak winiety lub zły rodzaj może być mandat. Winiety warto zakupić w formie online, tak jak tutaj: winiety czechy.

Nowy most na Peljesac

Inną ważną informacją, która może zainteresować zmotoryzowanych, jest fakt, że pod koniec roku 2022, do użytku oddano nowy most Peljesac. Łączy on całą Chorwację drogą lądową, a dokładniej Chorwację z wybrzeżem Peljesac. Dzięki temu możliwa jest podróż bez konieczności wjeżdżania na terytorium innego państwa. Była to w ostatnich latach najważniejsza inwestycja drogowa w Chorwacji.

Chorwacja samochodem
Chorwacja oferuje również ciekawą architekturę użytkową

Stworzenie mostu Peljesac może być również motywacją do tego, żeby odwiedzić ten urokliwy półwysep wraz z miastem Orebic. To most szerokości 21 metrów i wysokości 55 metrów. Pod mostem została utworzona droga dla pojazdów wodnych, podróżujących w kierunku miejscowości Neum. To istotne osiągnięcie znacznie skróci czas przejazdu między dwoma punktami chorwackiej drogi krajowej D8 o około pół godziny!

Chorwacja – ceny

Wzrost cen 

Jak już pewnie zaobserwowaliście, w Chorwacji od kilku lat ceny rosną. Zanim jednak odłożymy kluczyki na wieszak, rezygnując z podróży do Chorwacji, weźmy pod uwagę, że wzrost cen w Polsce w ostatnich kilku latach to już niemal 40%. Zatem wybór polskich destynacji może się okazać równie drogie, bez gwarancji pogody

Euro zamiast kun 

Od początku roku 2023 w Chorwacji obowiązuje euro. Oczywiście jak zawsze, byli przeciwnicy i zwolennicy tej zmiany, jednakże nie możemy jednoznacznie określić, jak zmiana waluty wpłynęła na jakość życia mieszkańców oraz na liczność odwiedzin przez turystów, ponieważ takie dane uzyskamy dopiero w przyszłym roku zwłaszcza, że najwyższy sezon – letni dopiero przed nami.

Porównując do innych krajów, które walutę Euro mają już od lat, turyści odkryli, że dużo korzystniejszą formą płatności w takich krajach jest płatność poprzez aplikacje typu Revolut, ze względu na prowizję naliczoną nam w przypadku wymiany walut jeżeli chodzi o płatności gotówkowe. Ceny w sklepach lokalnych są wciąż podawane dla orientacyjnie w kunach oraz euro, jednak płacić możemy już tylko w euro.

Cena wakacji Chorwacja
Przed wyjazdem zawsze warto obliczyć koszty związane z podróżą

Niektórzy uważają, że ta zmiana to ułatwienie dla turystów, którzy posługują się tą walutą europejską. Dodatkowo odwiedzający ten kraj będą mogli wykorzystać pieniądze, które im zostaną na inne podróże, bo są one do wykorzystanie z wielu innych europejskich krajach 🙂

Dlaczego warto wybrać samochód na podróż do Chorwacji?

Przede wszystkim – duża elastyczność! To Wy decydujecie, kiedy się zatrzymujecie, w jakim celu i gdzie. Podróżujący samochodem mają duży przywilej dzięki temu, że wygoda u nich jest na pierwszym miejscu.

Jeżeli podróżujecie samochodem, Wasz bagaż może być znacznie bardziej obszerny, jeżeli braknie miejsca w środku, można wypożyczyć bagażnik dachowy, często to koszt ok 200 – 300 zł za cały wyjazd. Możliwość dopakowania zabawek, sprzętów wodnych i innych, ograniczy koszty na miejscu. Samochód to świetna opcja na rodzinną wyprawę!

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Citroen Ami For All

Citroen Ami For All. Wariant dla niepełnosprawnych ma sens

Volvo Trucks 2023

VI edycja Targów Rozwiązań Transportowych 4Poland