w , ,

Bezpośrednia Likwidacja Szkód – co powinien wiedzieć każdy kierowca?

Każda stłuczka to dla kierowcy sytuacja stresująca – nawet niewielkie zderzenie wiąże się z kosztowną naprawą i uciążliwym okresem uzyskania odszkodowania. Zgłaszanie szkody nie musi być jednak tak problematyczne. Zamiast kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy, możemy przekazać formalności w ręce wybranego przez nas towarzystwa. Wszystko dzięki Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Co warto o niej wiedzieć?

Na czym polega BLS?

Bezpośrednia Likwidacja Szkód, w skrócie BLS pozwala kierowcy na uzyskanie rekompensaty za szkodę bez potrzeby kontaktowania się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy. Wszystkie formalności przejmuje na siebie nasz ubezpieczyciel ? najpierw kontaktuje się z firmą ubezpieczeniową drugiego kierowcy, a później wypłaca nam odszkodowanie. Rozwiązanie szczególnie korzystne, ponieważ cały proces przebiega błyskawicznie, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że wszelkie formalności będą zbyt czasochłonne. Nasz ubezpieczyciel szybko pokryje koszty naprawy auta.

Kto może skorzystać?

Wielu kierowców jest przekonanych, że wybierając podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne samochodu (zobacz tutaj), nie mogą zdecydować się na tego typu udogodnienie. Bezpośrednia Likwidacja Szkód nie jest jednak opcją przypisaną tylko posiadaczom Autocasco. Skorzystać z niej mogą przede wszystkim kierowcy, którzy wykupili polisę OC. Warto również podkreślić, że nie wiąże się to z żadną dodatkową opłatą. BLS zawiera się w cenie podstawowej ochrony.

BLS w każdej sytuacji?

Czy z Bezpośredniej Likwidacji Szkód można skorzystać w każdej sytuacji? Oczywiście zależy to od warunków ustalonych przez ubezpieczyciela. Najczęściej opcja dostępna jest w przypadku stłuczki, jak i wypadku, do którego doszło z winy innego kierującego.

Co będziemy mogli pokryć w ramach rekompensaty? BLS umożliwia wypłatę odszkodowania nie tylko za naprawę pojazdu. Zwrot poniesionych kosztów można otrzymać również w przypadku holowania, wynajmu pojazdu zastępczego oraz badania technicznego stanu auta.

Jak szybko otrzymamy odszkodowanie?

Jak szybko możemy uzyskać rekompensatę w ramach BLS? Wypłata pieniędzy następuje zazwyczaj zaraz po oszacowaniu wysokości odszkodowania. To z kolei może to nastąpić dopiero po oględzinach szkód przez ubezpieczyciela, których termin ustalany jest wspólnie z klientem.

A co ze zniżkami?

BLS w żaden sposób nie wpływa na utratę zniżek. Obowiązują one niezmiennie, nawet mimo skorzystania z takiej opcji uzyskania rekompensaty.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Z przykrością stwierdzam, iż artykuł jest nie kompletny i może wprowadzać w błąd.
    Aby móc skorzystać z BLS muszą być spełnione następujące warunki:
    – szkoda w Polsce
    – sprawca ubezpieczony w towarzystwie, które przystąpiło do porozumienia BLS
    – szkoda do 30000 zł
    – spisane oświadczenie ze sprawcą zdarzenia lub ukaranie mandatem
    – brak osób rannych
    Również ważną rzeczą jest fakt, iż ubezpieczyciel sprawcy musi wyrazić zgodę na likwidację szkody przez TU poszkodowanego, oraz to że szkoda może być prowadzona do 90 dni od dnia zgłoszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mercedes-Benz CLA 2019 – polski cennik

Audi Q8 Lumma Design