w , ,

Ile trwa życie przeciętnej żarówki samochodowej i od czego ono zależy? Sprawdźmy!

W przeciętnym, współczesnym samochodzie może znajdować się nawet 20 różnych typów żarówek, pełniących rozmaite funkcje i pobierających zróżnicowaną ilość energii. Trwałość żarówki samochodowej zależy od wielu czynników, a jej żywotność w teorii zazwyczaj bardzo różni się od praktyki. Od czego więc zależy trwałość źródeł oświetlenia samochodowego i czy można ją w jakikolwiek sposób przedłużyć?

Ciężki żywot
Prawda jest taka, że w niektórych pojazdach żarówki samochodowe mogą świecić latami, natomiast w innych ich wymiana jest już konieczna po upływie miesięcy, tygodni, a nawet dni. Dlaczego tak się dzieje? Wpływa na to wiele czynników, w tym przede wszystkim warunki ich pracy (napięcie w instalacji elektrycznej samochodu, konstrukcja konkretnego reflektora, drgania powstające w samochodzie czy też jakość żarówki).

Żarówki samochodowe potrafią rozgrzać się podczas pracy nawet do temperatury przewyższającej 3000 stopni Celsjusza. Dla zobrazowania, z jak dużymi wartościami zmaga się przeciętna żarówka, wystarczy wspomnieć, że w komorze spalania jednostki napędowej temperatura rzadko osiąga poziom powyżej 1500 stopni Celsjusza.
Parametry, które niewiele mówią

Żywotność żarówek samochodowych określają mało precyzyjne jednak parametry B3 oraz Tc. Pierwszy z nich zakłada, kiedy przepali się 3 proc. żarówek z badanej grupy elementów, natomiast drugi określa, po jakim czasie przestanie działać 63,2 proc. z nich. Bliższy prawdzie jest parametr Tc, jednak należy brać te wartości z pewnym przymrużeniem oka. Na ogół, parametr Tc dla standardowych żarówek H7 podaje około 550-650 godzin (3 proc. żarówek może ulec przepaleniu po około 300-350 godzinach).

Niektóre żarówki samochodowe mogą świecić krócej od innych głównie z powodu ich budowy. Tak, np. żarówka H4 zazwyczaj popracuje dłużej od żarówek H1 czy też H7. Zasada jest taka, że im żarówka daje więcej światła od standardowego oświetlenia, tym jej trwałość jest niższa. Dla osób jeżdżących głównie po aglomeracji miejskiej zaleca się stosowanie standardowych żarówek lub produktów z oznaczeniem ?eco?, które charakteryzują się większą żywotnością przy nieco słabszej jasności. Natomiast dla kierowców pokonujących długie trasy poza miastem, zwłaszcza nocą, rekomendowane jest użycie żarówek o podwyższonej skuteczności.

Teoria vs praktyka
Kolejny czynnik, który znacząco wpływa na żywotność żarówek samochodowych, to napięcie w instalacji elektrycznej auta. Co ciekawe, standardowa instalacja w samochodzie pracuje przy napięciu na poziomie 13,8-14,4 V, natomiast badania laboratoryjne, podczas których obliczana jest żywotność żarówek, prowadzone są z użyciem napięcia 13,2 V! Tak więc, można śmiało przypuszczać, że deklarowana przez producentów trwałość ich żarówek nie będzie się pokrywała z rzeczywistą ich żywotnością w warunkach normalnej eksploatacji samochodu.

Najważniejsze jednak, aby kupowane żarówki samochodowe były naprawdę dobrej jakości. Tanie, chińskie produkty w niczym nie zastąpią markowych żarówek, a na pewno nie przewyższają ich pod względem trwałości. Oszczędzanie w ten sposób mija się po prostu z celem.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Niesamowicie szybkie zakończenie wyścigu rowerowego… (Video)

Skandaliczne zachowanie kierowcy – uderzenie kobiety na pasach (Video)