w

Inwestycja w ubezpieczenie AC – czy warto je mieć?

Właściciele aut są prawnie zobowiązani do posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, czyli polisy OC. Fakt, że zabezpiecza ona sprawcę przed finansowymi konsekwencjami spowodowanego wypadku wobec poszkodowanych, nie zabezpiecza jednak jego samego i szkód, których doznał w wyniku choćby drobnej kolizji. Czy zatem warto mieć także ubezpieczenie AC? Zastanówmy się.

 

Jakie korzyści płyną z posiadania AC?
Ubezpieczenia AC, w przeciwieństwie do obowiązkowej polisy OC, jest dobrowolne, a jego podstawowym założeniem jest ochrona, przede wszystkim, posiadacza pojazdu. Jest to dodatkowe ubezpieczenie samochodu, które pozwala uzyskać rekompensatę finansową, niezbędną do naprawienia uszkodzonego auta w sytuacji, gdy to my byliśmy sprawcą wypadku.

 

Kupując AC możemy także liczyć na odszkodowanie w przypadku, gdy nasze auto zostanie skradzione bądź uszkodzone przez nieznanego sprawcę, choćby na parkingu w centrum handlowym. Ubezpieczenie AC może obejmować także te uszkodzenia, które powstały wskutek gwałtownych zmian pogody ? gradobicia, powalonych burzą drzew itp., a niekiedy także aktów wandalizmu.

 

Razem czy osobno?
Jeśli jesteśmy zdecydowani, że oprócz obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej chcielibyśmy zabezpieczyć siebie oraz nasze auto także na wypadek, gdy to my będziemy sprawcą zdarzenia na drodze, warto rozważyć rozwiązania pakietowe.

kluczyki_1

Towarzystwa Ubezpieczeń chętnie oferują kierowcom nie tylko polisy OC i AC, ale także pakiety ubezpieczeń dopasowane do potrzeb i wymagań kierowców. Ich cena różni się zakresem oraz innymi czynnikami, które pozwalają ubezpieczycielom oszacować jak duże jest ryzyko spowodowania szkody przez danego kierowcę.

 

Co ważne decydując się na zakup pakietów obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz dobrowolnego AC, zyskujemy także inne przydatne zabezpieczenia, jak choćby ubezpieczenie dla kierowcy i pasażera od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz pomoc Assistance ? czyli możliwość darmowego wezwania pomocy drogowej np. w przypadku awarii auta w trasie, auto zastępcze na czas naprawy czy też możliwość noclegu, jeśli awaria zastała nas daleko od domu. Ponadto, jedną ze składowych pakietu OC i AC bywa także ?zielona karta? uprawniającą do podróżowania autem po innych krajach.

 

Spokój ducha i ? portfela
O ile ustawodawca narzuca nam konieczność zakupu ubezpieczenia OC, o tyle zdrowy rozsądek podpowiada zakup polisy AC. Nic dziwnego, w końcu nawet drobna stłuczka może doszczętnie zrujnować nasz domowy budżet, jeśli przyjdzie nam ją naprawiać z własnej kieszeni.
Warto jednak pamiętać, że pomimo, iż ubezpieczenie AC jest dobrowolne, również ono nie będzie wypłacane w absolutnie każdym przypadku. Jeśli właściciel samochodu zapomni go zamknąć, udając się do sklepu, a w tym czasie jego pojazd zostanie skradziony, nie dostanie żadnej rekompensaty. Warto zatem zajrzeć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, aby sprawdzić w jakich sytuacjach ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z Autocasco.

 

Artykuł sponsorowany

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ford Mustang Hennessey Performance

Paryż: Topowe odmiany Pulsara