w ,

Wynajem samochodu – na czym polega i jakie są jego rodzaje?

Wynajem samochodu - na czym polega i jakie są jego rodzaje?
Wynajem samochodu - na czym polega i jakie są jego rodzaje?

Samochód to w dzisiejszych czasach podstawowe dobro, z którego korzysta spora rzesza Polaków. Nie każdy ma jednak możliwość, a także chęć, aby kupować auto na własność – z jego posiadaniem wiążą się bowiem nie tylko korzyści, lecz także obowiązki, którym musimy stawić czoła podczas jego codziennego użytkowania.

Kierowcy, którzy chcą ich uniknąć, chętnie decydują się na bardzo popularne w ostatnich latach rozwiązanie. Jest to wynajem samochodu – usługa, która pozwala czerpać pełnię korzyści z użytkowania samochodu, lecz bez obciążających jego właściciela obowiązków.

Na czym polega wynajem samochodu? Za co tak naprawdę płacimy?

Usługa wynajem samochodu polega na odpłatnym użyczeniu pojazdu będącego własnością wypożyczalni osobie prywatnej lub firmie. Po podpisaniu umowy, wynajmujący może korzystać z samochodu, jak z własnego – np. dojeżdżać nim do pracy, przemieszczać się po mieście, wybrać się nim na wycieczkę lub urlop, zorganizować przeprowadzkę, a także wyjechać za granicę. Wynajęte auto użytkuje się w dokładnie taki sam sposób, w jaki korzysta się z własnego samochodu. Różnica polega natomiast na tym, że wynajmujący nie jest jego właścicielem, z czym wiążą się określone korzyści. 

Wbrew powszechnie obowiązującej opinii, wynajmując samochód płacimy nie tylko za samą możliwość korzystania z niego, jak z własnego pojazdu – cena wynajmu zawiera bowiem także szereg innych, wysokich opłat. Są to koszty, które w przypadku posiadania własnego samochodu, obciążają nas jako jego właścicieli. Składają się na nie m. in. koszty ubezpieczenia, przeglądów technicznych, a także napraw, części zamiennych i wymiany opon. 

Każda osoba, która posiadała lub posiada auto na własność, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wysokie i nieprzewidywalne mogą to być wydatki. W przypadku usługi wynajem samochodu, nie musimy się nimi martwić – w całości pokrywa je bowiem wypożyczalnia! My jako użytkownicy pojazdu, płacimy wyłącznie z góry ustaloną kwotę za wynajem samochodu oraz pokrywamy bieżące koszty paliwa, autostrad i parkingów. 

Rodzaje wynajmu. Na jak długo można wynająć auto z wypożyczalni?

Wynajem samochodu większości osobom kojarzy się z korzystaniem z niego przez kilka dni. Jest to wynajem krótkoterminowy, w ramach którego możemy wynająć auto na czas od 1 dnia do 1 miesiąca. Wynajem krótkoterminowy to świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują samochodu jedynie okazjonalnie – np. na czas świętowania ważnego wydarzenia, na wakacyjny wyjazd, na czas przeprowadzki, podczas podróży służbowej, a także w okresie, kiedy ich własne auto znajduje się w naprawie. Nie jest to jednak jedyny rodzaj wynajmu samochodu oferowany przez wypożyczalnie!

Auto możemy bowiem wynająć także w ramach wynajmu średnioterminowego. Pozwala on na korzystanie z użyczonego przez wypożyczalnię samochodu w okresie od 1 miesiąca do 1 roku. Jest to usługa wprost stworzona np. dla firm, które mają potrzebę sezonowej rozbudowy swojej floty samochodowej. Wynajem średnioterminowy ma szansę świetnie sprawdzić się także w przypadku osób prywatnych, które lubią często zmieniać samochody, kochają testować nowe rozwiązania motoryzacyjne, lecz nie chcą kupować auta na własność lub wiązać się z wypożyczalnią długoterminową umową.

Auto na abonament. Poważna konkurencja dla leasingu?

Ostatnim rodzajem wynajmu jest wynajem długoterminowy. Czas obowiązywania umowy wynosi w tym przypadku od 12 do 60 miesięcy. Wynajem długoterminowy jest znany także pod nazwą auto w abonamencie i jest usługą szczególnie popularną wśród firm. To obecnie najlepsza alternatywa dla leasingu oraz jeden z najchętniej wybieranych przez polskich przedsiębiorców sposobów finansowania firmowej floty samochodowej. 

Kluczową zaletą wynajmu długoterminowego jest przede wszystkim pełna transparentność kosztów – firma decydująca się na wynajem długoterminowy z góry wie, ile miesięcznie będzie płaciła za użytkowanie udostępnionych w ramach usługi pojazdów. Ma także możliwość podpisania umowy na znacznie krótszy okres czasu niż w przypadku leasingu, a po jej wygaśnięciu, wymiany pojazdów na nowsze i lepiej dopasowane do potrzeb firmy. W przypadku wynajmu długoterminowego nie ma także obowiązku wykupu samochodu – wynajęte auto po zakończeniu umowy jest po prostu zwracane do wypożyczalni.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Praktyczne porady dotyczące dbania o samochód

Praktyczne porady dotyczące dbania o samochód

Mitsubishi L200 2024

Mitsubishi L200 2024. Zupełnie nowe, jeszcze lepsze