w

Nissan Z 2022 oficjalnie z 400-konnym silnikiem. Supra może czuć się zagrożona

Nissan Z 2022 official
Nissan Z 2022 oficjalnie z 400-konnym silnikiem. Supra może czuć się zagrożona

Po serii zapowiedzi nadszedł czas na oficjalną premierę. Oto najnowsze coupe japońskiego producenta.

Nissan Z 2022 prezentuje się bardzo okazale. Jego design nie jest jednak zaskoczeniem, bo koncepcyjna wersja była podobna. Ponadto, do sieci co jakiś czas trafiały amatorskie zdjęcia przedstawiające ten model bez kamuflażu.

Nissan Z 2022 - design
Karoseria wygląda nowocześnie i nawiązuje do protoplastów

Tak czy inaczej, możemy cieszyć się z atrakcyjnej sylwetki, która z jednej strony ma w sobie sporo nowoczesności, a z drugiej – nawiązuje do sportowych modeli sprzed lat. Świetnym tego przykładem jest tylne oświetlenie, które zostało zaprojektowane zgodnie z motywem znanym z Nissana 300 ZX.

Sportowe wnętrze

We wnętrzu natomiast znajdziemy unikatowy kokpit. Zegary są oczywiście cyfrowe. Przed nimi zagościła kierownica z logo „Z”. Co ciekawe, nie jest spłaszczona na dole – widać, że projektantom zależało na klasyce. Na podszybiu znalazły się dodatkowe wskaźniki, podobnie jak w 350Z.

Nissan Z 2022 - wnętrze
Wnętrze oferuje sportowy kokpit z dodatkowymi wskaźnikami

Pod wspomnianymi wskaźnikami wkomponowano konsolę centralną z dotykowym ekranem multimedialnym i niezależnym panelem klimatyzacji opartym na trzech pokrętłach. Uwagę zwracają także dysze nawiewu umieszczone przy klamkach, na panelach drzwiowych.

Kabina oferuje również dwa sportowe fotele z głębokim wyprofilowaniem. Można więc spodziewać się dobrego podparcia bocznego. Ich zakres regulacji nie powinien budzić zastrzeżeń. Z pewnością da się osadzić je nisko.

Nissan Z 2022 – dane techniczne

Japońskie coupe skrywa doładowaną jednostkę benzynową o pojemności trzech litrów. Silnik V6 generuje 400 koni mechanicznych i 475 niutonometrów momentu obrotowego. Za przeniesienie mocy na tylne koła może odpowiadać sześciobiegowy manual lub dziewięciobiegowy automat.  Auto wyposażone w przekładnie mechaniczną posiada zaawansowany system kontroli startuj, a także wał napędowy wykonany z kompozytów.

Nissan Z 2022 - dane techniczne
Pod maską znajduje się silnik 3.0 V6 generujący 400 koni mechanicznych

Inżynierowie popracowali również nad zawieszeniem. Amortyzatory mają większą średnicę, niż te z 370Z. Dzięki temu redukują tłumienie o 20 procent. Zastosowanie podwójnych wahaczy o nowej geometrii zapewnia natomiast lepszą sztywność.

Za wytracanie prędkości odpowiadają natomiast duże tarcze zintegrowane z czterotłoczkowymi zaciskami z przodu i dwutłoczkowymi z tyłu. Nissan Z 2022 będzie oferowany w dwóch wersjach: Sport i Performance. Ta druga oferuje szersze koła (255/40 zamiast 245/45) i mechanizm różnicowym o ograniczonym poślizgu.

Oferta ma obejmować także limitowaną edycję „Z Proto”, która ma unikatową konfigurację stylistyczną. Taka wersja doczeka się 240 egzemplarzy.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hyundai Staria w Europie

Niespodzianka! Hyundai Staria trafił do Europy. Znamy ceny!

Sieci fast-food - tempo wydawania posiłków

Ile czekasz w kolejce do Drive-Thru? Ciekawe badanie dotyczące sieci fast food