w

Zuchwała próba kradzieży katalizatora. Sąsiedzi podjęli interwencję (wideo)

Nieudana próba kradzieży katalizatora
Zuchwała próba kradzieży katalizatora. Sąsiedzi podjęli interwencję (wideo)

Coraz częściej dochodzi do takich zdarzeń. Niewielka część układu wydechowego jest cenną zdobyczą dla przestępców.

Kolejna zuchwała kradzież katalizatora miała miejsce w Sacramento (Kalifornia, Stany Zjednoczone). Mężczyźni uzbrojeni w narzędzia podjechali w biały dzień starym minivanem na jedną z ulic osiedlowych, przy której była zaparkowana Toyota Prius.

Choć zdarzenie miało miejsce o godzinie piątej rano, mieszkańcy zauważyli, że coś jest nie tak. Młodzi mężczyźni wyszli z domów, by zarejestrować przestępstwo. Złodzieje nie przejęli się jednak włączoną kamerą. Działali dalej.

Jeden z nich postanowił wystraszyć świadka, ale nieskutecznie. Sąsiedzi starali się odpędzić złodziei, co w końcu się udało. Katalizatory (ten model ma dwa) pozostały na swoich miejscach. Niestety, niektórzy mieszkańcy nie mieli tyle szczęścia.

Wydaje się, że przestępcy i tak mieli szczęście. Gdyby trafili na większe grono nieco odważniejszych mężczyzn, mogłoby dojść do samosądu. Pozostaje mieć nadzieję, że materiał pozwoli na ich schwytanie i surowe ukaranie.

Dlaczego kradną katalizatory?

Powód jest oczywisty – dla pieniędzy. Ten podzespół skrywa w sobie pallad, który na rynku ma większą wartość, niż złoto. Wycięcie katalizatora nie jest skomplikowane i trwa bardzo krótko. Nie brakuje więc przestępców, którzy decydują się na takie czyny.

Nie ma w pełni skutecznej metody na zabezpieczenie tej części. Niektórzy stosują dodatkowe osłony, ale to jedynie nieznacznie wydłuża proces wycięcia elementu. Najlepiej zostawiać auto w miejscu strzeżonym – to minimalizuje ryzyko.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maybach 57S Xenatec Coupe

Wyjątkowy samochód gwiazdy piłkarskiej na sprzedaż. Powstało tylko osiem sztuk

Volkswagen Polo 1.0 MPI acceleration

Stary Volkswagen Polo z przebiegiem 200 tysięcy kilometrów. Dał z siebie wszystko na niemieckiej autostradzie (wideo)