w

Żona Toto Wolffa szefem Akademii F1. Ma jeden główny cel

Susie Wolff
Żona Toto Wolffa szefem Akademii F1. Ma jeden główny cel

Nie jest tajemnicą, że szef Mercedesa to jeden z najwybitniejszych strategów i zarządców w historii tego sportu. Nie tylko doprowadził do licznych tytułów mistrzowskich, ale też znakomicie wywierał presję, by osiągać właściwe dla siebie cele.

Nie każdy jednak wie, że żona Toto Wolffa też ma ogromne doświadczenie w sportach motorowych – nie tylko od strony organizacyjnej. To bardzo inteligentna kobieta, której kariera wydaje się naprawdę ciekawa. Teraz stoi przed nią nowe wyzwanie.

Suzanne „Susie” Wolff urodziła się w 1982 roku w Oban (Szkocja). Od zawsze starała się angażować w motorsport, choć początki nie były łatwe. Jako ośmiolatka wygrała 24-godzinne Middle East Kart Championship, a jako nastolatka zdobyła mistrzostwo Szkocji w klasie A (1997 roku). Była pięciokrotnie uznawana za najlepszą brytyjską kobietę-kierowcę, a w 2000 roku otrzymała ten sam tytuł, tyle że w skali globalnej. Co ciekawe, w trakcie kariery kartingowej miała okazję rywalizować z Lewisem Hamiltonem.

Mimo pomocy ojca, musiała podejmować różne prace, by móc mieć szansę na dalszy rozwój. Zaczynała w sklepie z odzieżą wyścigową i dorabiała jako instruktor. Należała także do obsługi toru Silverstone.

Jej pierwszy poważny debiut nastąpił w 2001 w Renault Winter Series. Później zdołała dołączyć do Brytyjskiej Formuły Renault 2.0, co umożliwił jej sponsor, firma BT. W latach 2002-2004 zajmowała kolejno osiemnaste, dziewiąte i piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Pięć razy stawała na podium.

Kolejnym etapem była Brytyjska Formuła 3 i zespół Alan Docking Racing. Niestety, wzięła udział tylko w dwóch wyścigach, bo złamała nogę. Oznajmiła wówczas, że nawet bez kontuzji nie zdołałby się utrzymać ze względu na brak wystarczającego budżetu.

Po kontuzji dostrzegł ją Mercedes-Benz, który zaoferował starty w DTM. W tej serii spędziła siedem lat. Mimo przeciętnego samochodu, radziła sobie całkiem nieźle i zyskała popularność oraz sympatię kibiców.

Żona Toto Wolffa
Susie Wolff była kierowcą testowym Williamsa w F1 do 2015 roku

W 2011 roku wyszła za mąż. Jak już wiadomo, jej życiowym partnerem jest Toto Wolff. Poznała go po jego wypadku na Nurburgringu, kiedy wykonała do niego telefon w imieniu wszystkich kierowców Mercedesa jeżdżących w DTM.

W latach 2012-2015 została kierowcą Williamsa – najpierw rozwojowym, później testowym. Dokładnie 4 listopada 2015 roku ogłosiła koniec kariery kierowcy, gdyż stwierdziła, że nie ma szansa na fotel w F1.

Od 2016 roku tworzyła organizację Dare To Be Different, która wspiera utalentowane kobiety próbujące zaistnieć w sportach motorowych. W 2018 roku została dyrektorem generalnym oraz udziałowcem zespołu Formuły E, Venturi Racing. Pod jej przewodnictwem udało się zdobyć drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Żona Toto Wolffa szefem akademii F1

Nie ma wątpliwości, że Toto miał bardzo duży wpływ na jej karierę, ale Susie nie wzięła się znikąd. Przygodę z motorsportem zaczęła jako dziecko i odnosiła sukcesy zanim poznała swojego męża. Co więcej, wcześniej dołączyła do Mercedesa, niż Toto.

Nie ma więc wątpliwości, że rola dyrektora zarządzającego Akademią F1 jest odpowiednim dla niej miejscem. Z pewnością posiada duże doświadczenie, które może pomóc w osiągnięciu założonych celów.

Wśród głównych założeń znajduje się maksymalizowanie możliwości kobiet-kierowców próbujących swoich sił w sportach motorowych. Płeć piękna ma mniejsze wsparcie, dlatego Wolff będzie próbowała wyrównywać te szanse.

Wydaje się to słuszne – do pewnego etapu. Później wszystko i tak zweryfikuje tor. Każdy jednak chciałby zobaczyć kobietę, która utarłaby nosa topowym kierowcom F1, dlatego trzymamy kciuki.

Sceptycy widzą w tym jednak pewne zagrożenie. Chodzi przede wszystkim o rozszerzenie strefy wpływów Wolffa, które już i tak są bardzo duże. Czas pokaże, jak sytuacja zostanie rozwinięta.

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. Gdyby nie jej mąż to o tym czymś zwanym Susie byśmy nigdy nie usłyszeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeep Avenger debiutuje w Polsce

Jeep Avenger debiutuje w Polsce. Spalinowa wersja w ofercie!

Volkswagen ID.3 2024

Volkswagen ID.3 2024 oficjalnie. Te same parametry, ale więcej nowych technologii