w

Zmarł Lee Iacocca – legenda amerykańskiej motoryzacji

Motoryzacja wychowała wiele ważnych osobistości. Lee Iacocca był natomiast jedną z tych legend, które same wychowywały motoryzację.

Ten niezwykły człowiek zaczął swoją karierę od w 1946 roku, kiedy trafił do Forda. Był genialnym handlowcem, który rozumiał, że klientom należy sprzedać nie tylko produkt, ale też samego siebie, a sam proces sprzedaży to nie tylko transakcja, ale także umacnianie więzi przed i po niej. Po krótkiej chwili został wydelegowany do działu marketingu i stworzył kampanię „56 for ’56”, która polegała na sprzedaży ratalnej samochodów z 1956 roku (z opłatą własną 20% i miesięcznymi ratami 56 dolarów).

Już w 1960 roku został wiceprezydentem Forda i po czterech latach był ojcem projektu „Mustang”, który, jak wszyscy wiemy, skończył się sukcesem. W sumie, dalej trwa… Ponosi także odpowiedzialność za stworzenie Lincolna Continentala oraz Mercury Cougara, a także Marquisa. W 1970 roku został zwolniony, ale po kilku latach wrócił do gry jako reprezentant Chryslera. To on doprowadził do debiutu vanów, takich jak Voyager i Caravan. Ostatnim z jego projektów był Jeep Grand Cherokee.

W 1992 roku ustąpił ze stanowiska prezesa i odszedł z firmy. Przez kilka lat pełnił jednak rolę organu doradczego. Zmarł w wieku 94 lat.

 

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Renault Captur 2020 oficjalnie

Opel Astra 2019 – delikatny lifting, nowe silniki