w

Zderzenie z pojazdem drogowców na A4. „Mnóstwo szczęścia w nieszczęściu” (wideo)

Zderzenie z pojazdem drogowców na A4
Zderzenie z pojazdem drogowców na A4. "Mnóstwo szczęścia w nieszczęściu" (wideo)

Autostrady są zdecydowanie najbezpieczniejszymi odcinkami drogowymi. Wszystko za sprawą małej liczby newralgicznych miejsc, które prowokowałyby kurs kolizyjny z innymi uczestnikami ruchu.

To jednak nie oznacza, że nie dochodzi na nich do niepożądanych sytuacji. To zderzenie z pojazdem drogowców jest tego dobrym i zarazem bardzo przykrym przykładem. Powinno być przestrogą dla wszystkich nieuważnych.

Przejdźmy jednak do rzeczy. Do zdarzenia doszło 31 maja na fragmencie autostrady A4 z Legnicy do Wrocławia. Nagranie pochodzi z samochodu świadka, który w odpowiednim momencie zjechał na prawy pas i tym torem kontynuował.

Zderzenie z pojazdem drogowców

Kierowca białej Toyoty najpewniej zagapił się. W takich sytuacjach coraz częściej jest to powodowane użytkowaniem telefonu. Czy tak było tym razem? Tego nie widać z perspektywy kamery, ale na pewno coś musiało zdekoncentrować użytkownika japońskiego samochodu.

>Niedzielny kierowca Lanosa i Bawarka bez ABS-u. Skończyło się na barierkach (wideo)

Widać, że około 25 metrów przed przeszkodą zaczęło się awaryjne hamowanie. Z doświadczenia wiemy, że mało który kierowca wciska środkowy pedał do oporu. Reakcja jest stopniowa, co wyraźnie wydłuża drogę hamowania.

Zderzenie z pojazdem drogowców na A4
Z tej perspektywy widać, że kierowca białej Toyoty wyraźnie opóźnił hamowanie

Konsekwencją nieuwagi było zderzenie z pojazdem drogowców. Mężczyźni pracujący przy barierach energochłonnych na szczęście zdołali uciec i nie zostali potrąceni. W samochodzie osobowym też nikt nie ucierpiał.

Jakie wnioski płyną z tej historii? Po pierwsze, im większa prędkość, tym dłuższa droga hamowania. Po drugie, zawsze należy skupiać się na prowadzeniu samochodu, a nie dodatkowych czynnościach. Po trzecie, praca drogowców jest bardzo niebezpieczna i nie należy ich dodatkowo narażać. Niestety, nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bazowe Porsche 911 na niemieckiej autostradzie

Bazowe Porsche 911 na niemieckiej autostradzie. „Przekroczyło magiczną barierę” (wideo)

Bezmyślne wybieganie zza samochodu

Bezmyślne wybiegnięcie zza samochodu. „Potrącenie było nie do uniknięcia” (wideo)