w , ,

Zbliżają się powroty do szkoły i na uczelnię. Elektryczne hulajnogi mogą je ułatwić!

Back to School hulajnoga elektryczna
Zbliżają się powroty do szkoły i na uczelnię. Elektryczne hulajnogi mogą je ułatwić!

Wrzesień i październik są już za rogiem, co oznacza, że wakacje dobiegają końca. Nadchodzi moment organizacji, od której skuteczności zależy tempo przystosowania się do nowej sytuacji – związanej z kolejnym szczeblem edukacji, rzecz jasna.

Powroty do szkoły i na uczelnię bywają ciężkie, ale nowoczesna technologia pozwala je usprawnić, a nawet umilić. Coraz częściej ma to związek z hulajnogami elektrycznymi, które łączą przyjemne z pożytecznym.

„Hulajnoga pomaga mi w codziennych dojazdach na zajęcia, bo nie muszę stać w korkach i szybko jestem na miejscu. To naprawdę duża wygoda” – stwierdziła Kasia, studentka z Wrocławia. O zaletach tego rozwiązania powiedział nam również Piotrek, uczeń gimnazjum: „Korzystam z niej, żeby sprawnie dojechać do szkoły, ale też zabieram ją ze sobą, gdy jeździmy z kolegami na boisko”.

Użytkownicy są najlepszym źródłem wiedzy na temat takich urządzeń. Elektryczne hulajnogi świetnie wpisują się w lokalne krajobrazy i coraz większa liczba osób z nich korzysta. W przypadku uczniów i studentów jest to jedno z najlepszych źródeł transportu. Dlaczego?

To nie tajemnica, że budżet w tym wieku często bywa bardzo skromny, co eliminuje posiadanie własnego samochodu. Z kolei korzystanie z komunikacji miejskiej stanowi uzależnienie od tego, czy autobus lub tramwaj przyjedzie na czas. O korkach wspomniała już Kasia…

Wydaje się, że coraz wyraźniejszym argumentem do korzystania z takich jednośladów jest też ich ekologiczny charakter. Nie stanowią obciążenia dla środowiska, nie emitują szkodliwych substancji i są bardzo ciche. To też zapewnia duży komfort jazdy.

Nic więc dziwnego, że liczni uczniowie i studenci uważają elektryczne jednoślady za najlepszy środek transportu. Teoretycznie, alternatywą dla nich mógłby zostać klasyczny rower, ale hulajnoga na prąd pozwala uniknąć przesadnego wysiłku przed zajęciami. Nikt przecież nie chce zaraz po porannej kąpieli wchodzić do sali będąc w wilgotnym ubraniu, które będzie mu towarzyszyło aż do momentu zakończenia zajęć. Do tego dochodzą znaczące różnice w gabarytach.

Przed kolejnym rokiem edukacji pojawiają się zatem wzmożone zakupy w tym zakresie. Nie wszyscy wiedzą jednak, który model wybrać – sobie lub swoim dzieciom. Postanowiliśmy ułatwić sprawę i przygotować listę modeli, które będą dobrze dobrane do grup wiekowych.

Hulajnogi dla dzieci w wieku 12+

W przypadku młodszych użytkowników liczą się oczywiście rozmiary i masa własna. Mówiąc wprost, hulajnoga elektryczna musi być lekka i kompaktowa. I właśnie taki jest Motus Scooty 10 Lite Gen5. To bardzo popularny model, którego najnowsze wcielenie stanowi udoskonalenie dobrze znanej koncepcji.

Ta znana hulajnoga oferuje przyjemny design, który okraszono wydajnym oświetleniem (w tym kierunkowskazami) i elementami odblaskowymi. Wspomniana masa własna to zaledwie 12,5 kilograma, co oznacza bezproblemowe wnoszenie po schodach.

Jaka hulajnoga na powroty do szkoły i na uczelnię
Motus Scooty 10 Lite Gen5

Mimo tego, producent zdołał zmieścić baterię o pojemności 7800 mAh, co przekłada się na zasięg wynoszący do 30 kilometrów. Zazwyczaj to znacznie więcej, niż wynosi podróż z i do szkoły. Warto podkreślić, że masa użytkownika może wynosić nawet 120 kilogramów, dlatego któryś z rodziców może pożyczyć sprzęt od dziecka i jechać nim choćby do sklepu.

Jeszcze bardziej zaawansowaną hulajnogą, a przy tym alternatywą dla wyżej wspomnianego modelu jest Motus Scooty 10 Gen5. To bardzo podobny wizualnie jednoślad, ale dysponujący lepszymi parametrami technicznymi.

Motus Scooty 10 Gen5
Motus Scooty 10 Gen5

Jego akumulator trakcyjny ma pojemność 15 Ah, co przekłada się na 65 kilometrów zasięgu. O większym zaawansowaniu mogą świadczyć takie elementy, jak system odzyskiwania energii czy dedykowana aplikacja oparta na łączności Bluetooth.

Silnik ma taką samą moc, czyli 350 W, co wystarcza do bardzo sprawnego rozpędzania hulajnogi. Podobnie jak w przypadku wariantu „Lite”, hulajnoga dysponuje 10-calowymi kołami, które dobrze tłumią nierówności.

Hulajnogi dla uczniów w wieku 17+

W tej kategorii warto wyróżnić produkt innej marki. To Ruptor R1, który ma jeszcze większy akumulator trakcyjny i taki też silnik. Użytkownik ma do dyspozycji baterię o pojemności aż 20 Ah, co pozwala w optymalnych warunkach pokonać nawet 80 kilometrów na jednym ładowaniu.

Wspomniana jednostka napędowa ma szczytowo 800 W, dlatego dynamika jest świetna, nawet jeśli użytkownik waży około 100 kilogramów. Zaletą hulajnogi jest również bardzo wydajny układ hamulcowy oparty na tarczach umieszczonych przy obu kołach. O dobrą pozycję zadba natomiast regulowana kierownica.

Powroty do szkoły i na uczelnię hulajnogą
Motus PRO10 Urban

Konkurencją dla tego modelu jest Motus PRO10 Urban, czyli nowość tej marki. To świetnie wyglądający jednoślad, który też oferuje silnik o mocy szczytowej wynoszącej 800 W. W jego

przypadku bateria ma 15 Ah, co przekłada się na 60 kilometrów maksymalnego zasięgu.
Bardzo dużą zaletą tej hulajnogi jest amortyzacja sprężynowa, która pozwala na zminimalizowanie drgań, a co za tym idzie – zwiększenie komfortu jazdy. Do tego dochodzi czytelny, ładnie wkomponowany wyświetlacz pozwalający na korzystanie z funkcji hulajnogi. Podobnie jak w przypadku Ruptora, tu także można liczyć na podwójne hamulce tarczowe.

Hulajnogi dla studentów

Wbrew pozorom, sprzęt dla nastolatka może zainteresować również studenta. I dobrym tego przykładem jest już opisywany Motus Scooty 10 Gen5. Dzięki dużemu zasięgowi i dopracowanej konstrukcji zapewnia wygodne użytkowanie w różnych warunkach. Do tego, można go szybko złożyć i przewieźć w stosunkowo niedużym bagażniku.

To samo można powiedzieć w odniesieniu do Motusa PRO10 Urban. To bardzo doceniane i przystępne cenowo hulajnogi, które wyróżniają się solidnością oraz godnymi zasięgami na jednym ładowaniu. Do tego, dobrze wyglądają.

Oprócz nich, w tej klasie wyróżnia się Dualtron Togo. Ten model jest jeszcze bardziej wyrazisty stylistycznie, co podkreślają błotniki i kierownica, która przypomina tę z BMX-a. Moc silnika to 1000 W, dlatego nie ma mowy o słabym przyspieszeniu.

Zasięg też robi wrażenie. Akumulator trakcyjny firmy LG ma pojemność 15 Ah i pozwala pokonać do 65 kilometrów. Istotnymi elementami są także hamulce tarczowe i zawieszenie sprężynowe. Oświetlenie LED jest bardzo wydajne.

W tym towarzystwie znajduje się także Motus PRO10 2022. Dysponuje silnikiem o pojemności 600 W, który zapewnia odpowiednie osiągi, a przy tym zachowuje niskie zużycie energii. Według producenta, bateria o pojemności 18 Ah pozwala przejechać do 70 kilometrów.

PRO10 2022 oferuje zaawansowany układ zawieszenia, który bazuje na wahaczach, co nie jest częste w hulajnogach. Dużą zaletą hulajnogi jest także design sugerujący duże zdolności. Dobrze, że projektanci coraz częściej zwracają na to uwagę.

Dla najbardziej wymagających

Powroty do szkoły i na uczelnię dotyczą także tych użytkowników hulajnóg, którzy nie muszą wykazywać się pragmatyzmem. Są to zazwyczaj entuzjaści tego rodzaju jednośladów wybierający najbardziej zaawansowane modele.

Jednym z nich jest Dualtron Spider II, który już samą stylistyką informuje, że potrafi bardzo wiele. Jego zawieszenie elastomerowe pozwala na pokonywanie dużych nierówności, a tarce hydrauliczne o średnicy 140 milimetrów umożliwiają błyskawiczne wytracanie prędkości.

Co istotne, Spider II oferuje aż dwa silniki, z których każdy ma 1100 W mocy nominalnej. Równie ważna jest bateria trakcyjna, której pojemność wynosi aż 30 Ah. To konstrukcja LG, która w tym przypadku pozwala pokonać do 100 kilometrów.

Konkurentem dla tego modelu jest Motus PRO10 Sport Daytona. To także bardzo dopracowana hulajnoga o niebanalnym designie konstrukcji z kutego aluminium. Podobnie jak Dualtron, dysponuje dwiema jednostkami napędowymi, które nominalnie generują po 1000 W.

Zastosowany akumulator trakcyjny w tym Motusie ma 18,2 Ah, co pozwala przejechać do 65 kilometrów na jednym ładowaniu. Istotna jest także duża ładowność, która wynosi aż 150 kilogramów. Zawieszenie oparte na sprężynach jest wydajne, a hamulce tarczowe – skuteczne. Przydatnym elementem jest blokada NFC.

Powroty do szkoły i na uczelnię nie są złe!

Na pewno nie jest łatwo przestawić się z „trybu wakacyjnego”, ale możliwość korzystania z hulajnogi elektrycznej z pewnością uprzyjemni cały proces. To wciąż świetne źródło transportu, które pozwala na tanie i wygodne przemieszczanie się po mieście.

Rynek takich urządzeń jest coraz większy, dlatego warto czerpać wiedzę na ten temat. Dobranie odpowiedniego modelu do swoich potrzeb to podstawa pozwalająca na uzyskanie satysfakcji z użytkowania.

Powyższe modele są dostępne w sklepach z największym wyborem hulajnóg elektrycznych: 7Way.pl, Media Expert, Media Markt, RTV Euro AGD, Decathlon, X-kom oraz Komputronik”.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chiński eksport samochodowy

Chiński eksport samochodowy notuje duży wzrost. To już są miliony

Mercedes-AMG C 63 S E Performance

Mercedes wciąż będzie oferował czterocylindrowe AMG. Przekonanie klientów może chwilę potrwać