w

Zaawansowany parking w Chinach. Tak wygląda przyszłość!

Autonomiczny parking w Chinach
Zaawansowany parking w Chinach. Tak wygląda przyszłość!

Problem z miejscami parkingowymi jest powszechnie znany w dużych aglomeracjach. W niektórych krajach można dostrzec ciekawe pomysły, które ułatwiają życie kierowcom.

Ten zaawansowany parking w Chinach jest tego znakomitym przykładem. Wykorzystuje nowoczesne technologie, które ograniczają rolę użytkowników pojazdów. Automatyzacja procesu parkowania po prostu imponuje.

Osoba prowadząca auto wjeżdża za bramę i pozostawia auto ze złożonymi lusterkami. Następnie wybiera odpowiednią konfigurację na dotykowym ekranie znajdującym się na ścianie budynku. Później działa już tylko magia.

Zaawansowany parking w Chinach – autonomia górą

Po aktywacji usługi, otwiera się brama po przeciwnej stronie, przed którą stoi autonomiczna platforma na kołach. Jej zadaniem jest delikatne podniesienie samochodu i przetransportowanie go do wolnej luki parkingowej.

Bardzo ciekawie działają wysięgniki pod postaciami ramion, które wjeżdżają pod koła. Ich konstrukcja jest bardzo dobrze przystosowana do pracy z ogumieniem, dlatego nie ma mowy o tworzeniu żadnych uszkodzeń.

Zaawansowany parking w Chinach
Autonomiczna platforma transportuje samochód do dostępnej luki parkingowej

Brzmi jak science fiction, ale to już się dzieje. Kraje azjatyckie przodują w nowoczesnych rozwiązaniach ułatwiających użytkowanie pojazdów, ale też pomagających w wydajnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni.

Czy takie rozwiązanie trafi kiedyś do Polski? Z pewnością tak. Pytanie otwarte, kiedy. Podejrzewamy, że nie za szybko. Chiny, Japonia i Korea Południowa wyprzedzają nas o dekady w takich dziedzinach, co oczywiście nie dziwi.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Użytkowanie telefonu na przejściu dla pieszych

Katowice. Ambulans na sygnale i kobieta z telefonem. Interesowała ją tylko rozmowa (wideo)

odkręcanie korka płynu chłodniczego na gorącym silniku

Odkręcanie korka płynu chłodniczego na rozgrzanym silniku. Bolesna lekcja (wideo)