w

Wyzwanie z TikToka zagrożeniem dla aut Kia i Hyundai. Kradną je 14-latki

Kradzież auta Tiktok
Wyzwanie z TikToka zagrożeniem dla aut Kia i Hyundai. Kradną je 14-latki

Nowoczesna technologia ułatwiająca codzienne funkcjonowanie zwiększa też ryzyko utraty dobytku. Świetnym tego przykładem jest motoryzacja.

Innowacyjne systemy bywają ułatwieniem dla złodziei. W tym przypadku wyzwanie z TikToka stało się zagrożeniem dla aut marek Kia i Hyundai. Sprawa jest poważna, o czym świadczy wzrost przestępczości w tym zakresie.

„Kia Challenge” to viral, który obiegł już cały świat, ale przyjął się głównie w Stanach Zjednoczonych. Na czym polega? W mediach społecznościowych przedstawiono, jak ukraść niektóre modele koreańskich marek. Trzeba zdjąć plastikową osłonę pod kolumną kierownicy i wykorzystać kabel USB.

Wyzwanie z TikToka - kradzież auta
Wystarczy zdjąć osłonę pod kolumną kierownicy i użyć kabla USB, by ominąć klasyczny zapłon

Ten problem widać szczególnie w Milwaukee, gdzie urzędują młodociani przestępcy nazwani „Kia Boys”. Zyskali popularność dzięki kradzieżom i szalonym przejażdżkom, które zagrażają lokalnej społeczności. Warto jednak podkreślić, że kłopoty w tym zakresie można zaobserwować także w innych miejscach.

Wyzwanie z TikToka, czyli zuchwała kradzież

Jak wynika z ustaleń policji w Saint Petersburgu na Florydzie, 23 z 56 skradzionych aut od 11 lipca bieżącego roku to modele Kii i Hyundaia – z 2021 roku i starsze. Funkcjonariusze apelują do właścicieli o dodatkowe zabezpieczanie aut.

Mundurowi twierdzą, że samochody z lat 2011-2012 oraz wyprodukowane po 2015 roku mają lukę techniczną umożliwiającą ominięcie klasycznego zapłonu. Podkreślają także, że większość złodziei tych pojazdów to praktycznie dzieci – od 14 do 17 lat.

Posiadacze tych aut nierzadko ułatwiają przestępcom zadanie, bo nie używają ani alarmu, ani centralnego zamka. Policja prosi, by zmienić nawyki i być ostrożniejszym. Wsparcie zewnętrznymi zabezpieczeniami też jest pożądane.

Kia Challange TikTok
Policja apeluje do posiadaczy aut marek Kia i Hyundai o stosowanie wszystkich dostępnych zabezpieczeń

Niestety, ten trend rozprzestrzenia się po całych Stanach Zjednoczonych. W Saint Paul (Minnesota) władze odnotowały wzrost kradzieży Kia o 1300 procent. W przypadku Hyundaia sięgnął on dokładnie 854 procent. W mieście Grand Rapids (Michigan), auta Hyundaia i Kii stanowiły 45 procent wszystkich kradzieży pojazdów. Co więcej, wzrosty odnotowano też w Cincinnati, Columbus, Memphis i Saint Louis.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez MILWAUKEE 📍 (@414hypehouse)

To już nie jest zabawa. Wyzwanie z Tiktoka prowokuje do patologii. Młodociani przestępcy powinni zostać odpowiednio ukarani. Warto dodać, że Hyundai i Kia wiedzą o problemie i pracują nad jego rozwiązaniem.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nieoznakowana Insignia

Zlekceważył srebrną Insignię i wyprzedził w niedozwolonym miejscu. To był błąd (wideo)

Dacia Duster Commercial 2022

Dacia Duster VAN. Wygląda niepozornie, ale we wnętrzu to dostawczak