w

Wystawa ?Chwytać cień?

W najbliższą niedzielę, w katowickiej Przestrzeni Twórczej Stacja Ligota odbędzie się pierwszy z cyklu wernisaży wystawy ?Chwytać cień?, będącej częścią dużego projektu autorstwa Sylwestra Smigielskiego. Na ekspozycję składa się 38 ?foto-grafik? jak mówi o pracach sam autor. Wystawę będzie można oglądać w wielu miejscach w Katowicach aż do końca listopada.

 

Wystawa ?Chwytać cień? początkowo miała być studenckim projektem zaliczeniowym na kierunku Grafika w katowickiej Wyższej Szkole Technicznej. Sylwester Smigielski ? autor przedsięwzięcia ? postanowił włożyć w całość dużo więcej wysiłku i doprowadzić go do obecnego stanu, jakim jest duży projekt zakładający cykl wystaw w różnych miejscach, trwający blisko pół roku.

 

Pierwszego czerwca w Przestrzeni Twórczej Stacja Ligota wystawa zostanie uroczyście otwarta. W budynku byłego dworca PKP Katowice-Ligota będzie można oglądać prace do 15 czerwca, następnie ruszą one do innych miejsc w mieście. Aż do końca listopada wystawa ?Chwytać cień? będzie eksponowana między innymi w Centrum Kultury Katowice, Wyższej Szkole Technicznej, czy podczas Golden Vision Music & Art Festival.

 

?Wystawa, składająca się z 38 foto-grafik, powstałych w Rzymie, to wyrażenie symboliki światła i cienia, które współgrając tworzą w świecie harmonię i chaos. Światło i harmonia, określenia dla większości społeczeństwa mające wydźwięk pozytywny, są o wiele bardziej pożądane niż negatywnie koja?rzone cienie i chaos. Zupełnie zapominamy przy tym, że światło widzimy dzięki cieniowi, harmonię dostrzegamy dzięki istnieniu chaosu.? ? zapowiada Oskar Placek ? koordynator projektu do spraw merytorycznych.

 

Niedzielny wernisaż odbędzie się o godzinie 16, o kolejnych wydarzeniach związanych z projektem będziemy informować. Poniżej kilka prac prezentowanych podczas wystawy.

 

Sylwester Smigielski – Urodził się w Chorzowie, mieszka w Katowicach. Cechuje się duszą artystyczną, ponieważ podstawą jego twórczości i wychowania jest Teatr Rozrywki w Chorzowie. Jest człowiekiem orkiestrą – fotograf, projektant graficzny, realizator wideo, animator kultury. Absolwent szkoły fotograficznej z Katowic, obecnie student IV roku Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach na kierunku grafika. Laureat nagrody dla Młodych Twórców Kultury, Wydziału Kultury miasta Katowice. Jako fotograf i grafik łączy techniki tradycyjne z technikami współczesnymi. Głównym nurtem foto-graficznego zaintereso?wania jest abstrakcja. Inspiracją do jego twórczości jest maksyma: ?Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu?.

 

Autor: Kamil Myszkowski

Zdjęcia i materiały graficzne: Sylwester Smigielski

 

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seat Toledo 1.4 TSI DSG Style – po prostu samochód

Ford Fiesta ST – generator radości