w ,

Wymiana amortyzatora – czy można zrobić to samodzielnie?

Pies w aucie
Wymiana amortyzatora – czy można zrobić to samodzielnie?

Kierowcy co jakiś czas muszą pamiętać o tym, że należy wymienić amortyzatory. Te części są dość dużym wydatkiem, a dodatkowo należy doliczyć również koszty robocizny.

Dlatego właśnie wielu kierowców decyduje się na to, by wymienić amortyzatory samodzielnie. Bez problemu w większości samochodów tylne sprężyny zawieszenia da się zmienić samemu, ponieważ nie potrzeba do tego specjalistycznych narzędzi. Nieco bardziej skomplikowana sprawa jest, gdy interwencji wymagają zużyte amortyzatory przednie. Wówczas najczęściej należy udać się do specjalistycznego serwisu.

Na czym polega wymiana amortyzatorów?

Wymiana amortyzatorów z https://intercars.pl/szukaj/uklady-amortyzacji-116/ wymaga specjalnego ścisku. To za jego pomocą dokonuje się demontażu zużytej części. Poza tym po tego typu wymianie amortyzatorów konieczne jest wyregulowanie geometrii. Tym samym już widać, że nie obędzie się bez wizyty w specjalistycznym punkcie. A to też wpływa na koszt wymiany amortyzatorów. By nieco go zmniejszyć, można samodzielnie poradzić sobie z elementami tylnego zawieszenia.

Tu wymiana jest dużo łatwiejsza, a w niektórych modelach samochodów nawet laik poradzi sobie z zadaniem. Specjaliści podkreślają, że w takich autach jak Seicento, Cinquecento, Golfach III i IV, niektórych Seatach, Audi, Skodach, Oplach Omega i Corsa wymiana amortyzatora jest dziecinnie prosta.

O czym pamiętać przy wymianie amortyzatorów?

Bez problemów da się założyć amortyzatory samochodowe na InterCars.pl też w niektórych autach terenowych, ale tylko w tych, które mają zwiększoną oś na resorach piórowych. Warto zwrócić uwagę, że w wielu samochodach tylne amortyzatory znajdują się koło sprężyn, więc wystarczy odkręcić dwie śruby i już można się dostać do części.

Przed całą procedurą warto też sprawdzić stan gumowych lub plastikowych osłon. Jeśli będą one nosiły ślady zużycia, również będą wymagać wymiany.

Kiedy trzeba się zdecydować na wymianę amortyzatorów?

Sprawne amortyzatory są niezwykle istotne, by zapewnić bezpieczną jazdę. Przede wszystkim zadaniem tego typu części jest wychwytywanie i absorbowanie części drgań, które pojawiają się na przykład podczas pokonywania nierówności. Je przyjmuje na siebie zawieszenie samochodu. W nim są również zamontowane sprężyny, które pochłaniają dużą część energii.

Skuteczność tłumienia jej nadmiaru jest oczywiście zależna od tego, czy jest sprawny amortyzator, a w efekcie dzięki temu auto nie buja się w czasie jazdy, a koła trzymają się drogi w czasie pokonywania zakrętów czy na nierównej nawierzchni, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Jeśli mamy wątpliwości co do poprawnego działania zawieszenia, warto pamiętać, że amortyzatory sprawdza się na stacji diagnostycznej także w czasie każdego przeglądu.

Poza tym stan amortyzatorów wpływa na komfort jazdy, więc kierowca od razu wyczuje, że auto gorzej się prowadzi – może być mniej stabilne, ma mniejszą siłę tłumienia drgań, inaczej się zachowuje na zakrętach. Można także zaobserwować wydłużenie się drogi hamowania. To najważniejsze objawy, które powinny już być znakiem, że po prostu trzeba sprawdzić amortyzatory lub też ich prawidłowe ustawienie w jednej osi.

Warto także pamiętać, że zużyty amortyzator często się poci albo cieknie. To widoczne znaki, że akcesoria są do wymiany, auto traci przyczepność, a z czasem jazda stanie się po prostu niebezpieczna. Statystycznie amortyzatory wytrzymują 70 000–80 000 kilometrów, a jeśli jeździ się po różnych trasach, to żywotność nieco się wydłuża.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klasyczny Ford Mustang z napędem elektrycznym

Klasyczny Ford Mustang z napędem elektrycznym. Jaka piękna profanacja!

Rejestracje nowych aut we wrześniu

Rejestracje nowych aut we wrześniu. Wzrost bez rewelacji