w

Wyjątkowy koncept na sprzedaż. Jest tylko jeden problem

Lincoln Mark X Concept 2024
Wyjątkowy koncept na sprzedaż. Jest tylko jeden problem

Każdy producent tworzy futurystyczne projekty mające przedstawiać kierunek, w którym będzie on zmierzał. Mogą być także zapowiedzią kolejnego modelu.

Ten wyjątkowy koncept ma już dwadzieścia lat, ale jego karoseria tego nie zdradza. Gdyby tak wyglądał współcześnie produkowany model, to mógłby znaleźć naprawdę sporą liczbę zwolenników. A to oznacza, że jego autorzy w pewnym sensie potrafili dostosować się do przyszłości.

Przejdźmy jednak do faktów. To Lincoln Mark X, którego oficjalna premiera odbyła się w 2004 roku. Tak, dwie dekady temu. Auto zostało pokazane szerokiej publiczności podczas American International Show w Detroit.

Wyjątkowy koncept Lincolna
Lincoln Mark X Concept 2024

Władze marki postanowił dać zielone światło kabrioletowi premium z elektrycznie składanym, twardym dachem. Oryginalność tego auta podkreślają proporcje – tylna część karoserii jest niemal tak długa, jak ta przednia.

Nietrudno więc o skojarzenia z kultowym modelem innej amerykańskiej marki. Ford Thunderbird, bo o nim mowa, miał bardzo podobną sylwetkę – szczególnie jedenasta generacja. Pod względem detali i spójności stylistycznej ustępuje jednak Lincolnowi.

Wyjątkowy koncept Lincolna

Przejdźmy do szczegółów stylistycznych. Front tworzą bardzo ładne reflektory w kształcie litery „C”. Pomiędzy nimi wkomponowano prostokątną kratownicę. Nieco niżej znalazł się zderzak z centralnym przetłoczeniem. Jak widać, panuje tu elegancki minimalizm.

Tył samochodu też ma swój indywidualny sznyt. Wydaje się nieco kaczkowaty przez długi, smukły „kuper”. Jego uzupełnieniem są wąskie światła, niemal płaska klapa bagażnika i dwie końcówki wydechu wkomponowane w gładki zderzak.

Wyjątkowy koncept Lincolna
Lincoln Mark X Concept 2024

Wspomniany dach też zasługuje na kilka zdań. Ma szerokie słupki, ale jego centralna część składa się z dwóch przeszkleń, które pozwalają na czerpanie promieni słonecznych nawet podczas jazdy w wariancie zamkniętym. Taka konstrukcja z pewnością sporo waży, ale kogo to obchodzi w amerykańskim samochodzie…

Sercem Lincolna jest silnik V8 o pojemności 3,9 litra, który generuje 280 koni mechanicznych. Wydaje się długowieczną konstrukcją, która nie jest wyżyłowana. Warto dodać, że potencjał jednostki trafia na tylne koła za pośrednictwem klasycznego, niespiesznego automatu.

Unikat na sprzedaż

Ten wyjątkowy koncept zostanie sprzedany podczas licytacji, za którą odpowiada Mecum Auctions. Auto zdobi lakier Gray Metallic, który kontrastuje z tapicerką Lime Sorbet. Takie połączenie ma w sobie sporo elegancji.

Co ciekawe, nie jest to pierwsza licytacja, na którą trafił ten model. Jak podają różne źródła, amerykański kabriolet został sprzedany w podobny sposób już w 2010 roku. Wtedy najwyższą kwotę zaproponował James Powers – stylista, który pracował nad designem tego modelu.

Wyjątkowy koncept Lincolna
Lincoln Mark X Concept 2024

Podejrzewamy, że Lincoln Mark X pozostałby w jego rękach do dziś, gdyby nie to, że zmarł w 2023 roku. Spadkobierca najpewniej nie był związany z samochodem tak bardzo, jak jeden z jego twórców, dlatego zdecydował się na sprzedaż.

>23-letni sedan w stanie fabrycznym. I tak go nie zechcesz

Czym zatem jest tytułowy problem? Nie jest nim nawet wycieczka do Arizony, gdzie znajduje się prezentowany egzemplarz. Kłopot w tym, że to koncept, który nie ma prawa do rejestracji. Nie dysponuje zatem homologacją, która pozwalałaby wyjechać nim na drogi publiczne.

To też oznacza, że zainteresują się nim nie tyle zamożni fani jazdy bez dachu, co kolekcjonerzy preferujący zbieranie eksponatów. No cóż, to też swego rodzaju frajda, a do tego ciekawa inwestycja. Fajnie byłoby jednak udać się takim autem w krótką podróż w niedzielne, słoneczne popołudnie.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeep Wagoneer S

Ofensywa modelowa Jeepa. Pięć premier do 2025 roku

Nowe Renault 5

Niespodzianka! Nowe Renault 5 ujawnione. Wnętrze robi wrażenie