w ,

Wycieraczki: mały element o kluczowym znaczeniu

Jakie wycieraczki samochodowe kupić
Wycieraczki: mały element o kluczowym znaczeniu

Słoneczna przejażdżka może szybko się skończyć, gdy spadnie ulewny deszcz, a Twoje wycieraczki samochodowe nie będą działały wystarczająco dobrze. Co warto wiedzieć o tym elemencie wyposażenia?

O wycieraczkach przypominamy sobie wtedy, gdy mamy do czynienia z opadami, na szybie zalega kurz lub przelatujący ptak oznaczy Twoje auto. Jeśli działają, to szybko pozbędziesz się problemu i bezpiecznie ruszysz w dalszą drogę. Czasami jednak obraz na szybie pozostaje rozmazany, co wymusza zdjęcie nogi z gazu. Innym razem słyszysz mocne tarcie pomimo mokrego podłoża lub sprzęt nie zbiera zanieczyszczeń na szybie. Brzmi znajomo? Jeśli tak, to czas na wymianę wycieraczek.

Jak często wymieniać wycieraczki szyb samochodowych?

Producenci podają szacunkową żywotność swoich produktów na 6 do 12 miesięcy. Niemniej jednak, wiele zależy od intensywności eksploatacji. U osób, które podróżują sporadycznie i garażują samochód, będą sprawne przez przynajmniej kilka lat. Z drugiej strony, regularne, a nawet codzienne wyjazdy, jak w przypadku przedstawicieli handlowych, mocno eksploatują wycieraczki. W praktyce, podczas intensywnych opadów deszczu na krótkiej trasie, pióra wykonują nawet pół miliona ruchów. Pokonują w ten sposób dystans prawie 1000 kilometrów!

Najlepszym momentem na wymianę wycieraczek jest wczesna wiosna. Zimą sprzęt zużywa się bardzo szybko, a przymarznięcia mają wpływ na późniejszą kondycję piór. Jeśli te są uszkodzone, z pewnością odczujesz to na widoczności. Również latem, wystawione na działanie promieni słonecznych, mogą stracić swoje walory. Warto więc unikać ich uruchamiania, gdy pojawił się lód na szybie, lub gdy auto mocno się nagrzeje.

Wybierz wycieraczki do szyb w samochodzie

W wielu wypadkach, niezależnie od modelu auta, wycieraczki mają różną długość. W tej sytuacji trzeba zmierzyć pióra i wybrać odpowiadający rodzaj. Producenci i sklepy mają w ofercie produkty, które swobodnie dopasujesz do każdego pojazdu. Warto zastanowić się nad technologią, w jakiej mają być wykonane wycieraczki. Na rynku występują dwa podstawowe rodzaje i są to: samochodowe bezprzegubowe (proste) i ze stelażem (klasyczne). Które wybrać?

Dużo zależy od oczekiwań kierowcy. Wariant ze stelażem jest przede wszystkim rozwiązaniem tańszym. W tym wypadku lista zalet się kończy. Warianty przegubowe mają płaskie pióra, przez co są bardziej aerodynamiczne i lepiej przylegają do szyby. Nie rdzewieją i sprawdzają się nawet w trudnych warunkach atmosferycznych np. przy silnym wietrze. W przypadku nadmiernego uwypuklenia przedniej szyby, brak stelaża wpływa na pogorszenie sztywności pióra, przez co może źle przylegać.

Wycieraczki to podstawowe wyposażenie każdego pojazdu. Wymaga ich prawo — przepisy homologacyjne. Bez nich eksploatacja samochodu byłaby utrudniona zwłaszcza w trakcie opadów. Pióra wykonane z gumy silikonowo-grafitowej lub kauczuku syntetycznego poradzą sobie z każdym rodzajem opadów. Warto pamiętać, że częstotliwość wymiany zależy od intensywności wyjazdów i ekspozycji na warunki pogodowe. W związku z tym, dobrze zadbać o regularną wymianę wycieraczek. W ten sposób zadbasz o bezpieczeństwo w trakcie podróży swoje i bliskich.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skok na moście zwodzonym

Kierowca SUV-a wyskoczył na moście zwodzonym: Wszystko nagrały kamery (wideo)

Wyciąganie męża spod maski

Pyton tygrysi pod maską. Kierowca postanowił go wyjąć własnymi rękami. Szaleństwo! (wideo)