w ,

Właściwa pozycja za kierownicą – warsztaty z Oplem

Kręgosłup to jeden z kluczowych elementów ludzkiego organizmu. Choroby układu mięśniowo-szkieletowego stanowią natomiast niemal 13% wszystkich zwolnień lekarskich. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak minimalizować bóle tej części ciała  – szczególnie podczas jazdy samochodem.

Kierowca pokonujący rocznie ok. 15 tysięcy kilometrów spędza za kółkiem 300 godzin. Z kolei osoby robiące w tym samym okresie czasu ponad 80 tysięcy kilometrów podróżują nawet 1660 godzin. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że stanowi to wysiłek dla naszych pleców.

Z tego też powodu coraz większa liczba producentów przykłada się podczas projektowania i wykonywania foteli do swoich samochodów. Wśród nich znajdziemy oczywiście Opla, który posiada w swojej ofercie tego typu konstrukcje – stworzone przy współpracy ze specjalistami z AGR (Aktion Gesunder Rucken e.V.).

To oznacza, że można liczyć na:
– solidny szkielet;
– odpowiednie zakresy regulacji oparcia i zagłówka;
– 4-kierunkową regulację odcinka lędźwiowego;
– dobre podparcie boczne;
– regulację wzdłużną;
– regulację podparcia ud;
– właściwą odległość do urządzeń pokładowych;
– odpowiednią jakość tapicerki.

Bardzo istotne są też dodatkowe funkcje, w które można wyposażyć fotele AGR. Pierwszą z nich jest ogrzewanie będące popularnym rozwiązaniem w dzisiejszych samochodach. Nieco rzadszą możliwością jest wentylowanie odpowiadające za chłodzenie kierowcy. Prawdziwy relaks umożliwia natomiast masaż, który sprawdza się podczas wielogodzinnej jazdy. Warto dodać, że takie fotele dostępne są w modelach: Insignia, Grandland X, Zafira, Astra, Mokka X, Crossland X i Cascada.

Przejdźmy teraz do pozycji za kierownicą, bo jest ona równie ważna, co dobrze wykonany fotel – krótko pisząc, żeby uzyskać zamierzony efekt, trzeba te sprawy połączyć. Bardzo często pośpiech decyduje o ustawieniu fotela. Lepiej jednak poświęcić kilka chwil, by uniknąć niepożądanych skutków. Liczą się zarówno odległości od pedałów czy kierownicy, jak i kąt pochylenia oparcia, położenie siedziska i zagłówków. Aby dowiedzieć się więcej, obejrzyjcie ten przydatny materiał:

Z kolei w poniższym materiale możecie zobaczyć, jakie ćwiczenia należy wykonywać, gdy podczas jazdy pojawi się ból kręgosłupa:

 

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BMW X2 M35i oficjalnie

Top 30 aut wśród klientów indywidualnych – sierpień 2018