w

Volkswagen Polo R WRC – debiut w Rajdzie Monte Carlo

Etapem z Moulion do Antraigues, Volkswagen rozpoczął pierwszy sezon w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA. Zespół bardzo intensywnie przygotowywał się przez 17 miesięcy, samochody rajdowe pokonały w tym czasie 20 000 testowych kilometrów. Dla Volkswagena start Polo R WRC w rajdowych Mistrzostwach Świata FIA, w legendarnym Rajdzie Monte Carlo, oznacza początek nowego rozdziału w sporcie motorowym. Zespół fabryczny z Wolfsburga wystawia dwa młode, ale już bardzo doświadczone zespoły: Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/ FIN) oraz Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F).

 

Rajd Monte Carlo stanowi dla Volkswagena pod wieloma względami premierę: po raz pierwszy załoga wystartuje w najwyższej kategorii World Rally Cars. Po raz pierwszy na starcie stanie Polo R WRC, po raz pierwszy zespół pracuje z nowymi duetami kierowców. Jari-Matti Latvala oraz jego pilot Miikka Anttila oficjalnie należą od początku roku do kadry Volkswagena. Przed Monte Carlo siedmiokrotni zwycięzcy rajdów MŚ brali udział w jazdach testowych Polo R WRC.

 

Latvala/Anttila startują w sezonie 2013 w Polo R WRC z numerem startowym 7. W drugim aucie z numerem 8 zasiądą Sébastien Ogier/Julien Ingrassia z Francji. Są oni zaangażowani przez Volkswagena już od końca 2011 roku i czynnie uczestniczyli w pracach rozwojowych i testach Polo R WRC. Urodzony w Gap (F) Ogier, razem ze swoim pilotem Ingrassia, zapisali już na swoim koncie jedno zwycięstwo w tym rozgrywanym w ich ojczyźnie rajdzie. W 2009 roku francuski duet, startując gościnnie, wygrał tego klasyka w ramach Intercontinental Rally Challenge (IRC). Podobnie jak Latvala/Anttila, para Ogier/Ingrassia wygrała łącznie siedem rajdów WRC.

 

Udziałem w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA (WRC) Volkswagen dopisuje nowy rozdział do swojej historii współzawodnictwa w sportach motorowych. Race Touareg Volkswagena zwyciężył w klasyfikacji generalnej w Rajdzie Dakar w 2009, 2010 i 2011 roku i zaliczył mistrzowski hattrick w najtrudniejszym rajdzie długodystansowym na świecie. Polo R WRC jest pierwszym World Rally Car producenta z Wolfsburga, który teraz po raz pierwszy wystartuje z własnym zespołem fabrycznym w królewskiej klasie sportu rajdowego.

 

Celem zespołu rajdowego jadącego Polo WRC jest walka o miejsca na podium już d drugiej połowei roku?

 

Autor: Informacja prasowa, Artur Balwisz
Zdjęcie: Volkswagen

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BMW na dużym plusie!

Opel Cascada wyjedzie z Gliwic