w

Transport Prezydenta USA – ile kosztuje?

Prezydent USA, bez warunku na to kto nim jest, to jeden z najważniejszych przywódców naszej planety.
Jego bezpieczeństwo jest więc bardzo ważne. Aby to potwierdzić, przedstawię Wam kilka liczb dotyczących różnych form transportu „Głowy” Stanów Zjednoczonych. Zacznijmy od… powietrza. Jeśli Prezydent musi odbyć dalszą podróż, ma do dyspozycji Boeinga 747, znanego jako Air Force One. W sumie… ma nawet takie dwa. Jedna godzina lotu „królem przestworzy” to w tym przypadku koszt ponad 206 tysięcy dolarów. Po wylądowaniu, Prezydent może zmienić środek komunikacji na śmigłowiec Marine One (do dyspozycji 35 sztuk). Godzina lotu takim helikopterem wynosi co najmniej 2200 dolarów. Warto przy tym dodać, że dla bezpieczeństwa w trakcie lotu znajduje się 5 identycznych maszyn.

 

Wróćmy jednak na ziemię… Po asfalcie (i wszelkiego rodzaju innych nawierzchniach) Prezydent porusza się swoją limuzyną, którą jest Cadillac One zwany Bestią. Jedna minuta takiej „przejażdżki” to 2614 dolarów. Skąd ta kwota? Jedzie z nim cała kolumna pojazdów i wielu agentów, którzy dbają o bezpieczeństwo. Na koniec najważniejsza liczba. Roczny koszt utrzymania ochrony i transportu Prezydenta USA to 350 milionów dolarów. Sporo! Ale przynajmniej może czuć się bezpiecznie.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mercedes-AMG C 43 RaceChip

Nowe Chevrolety Corvette rozbite w transporcie