w

To Subaru Impreza WRC kosztuje tyle, co Lamborghini. Jeździli nim Solberg i McRae

Subaru Impreza WRC Solberg
To Subaru Impreza WRC kosztuje tyle, co Lamborghini. Jeździli nim Solberg i McRae

Prawdziwa gratka dla fanów motorsportu. Takie rodzynki trafiają na sprzedaż bardzo rzadko, dlatego kolekcjonerzy już zacierają ręce.

Prezentowane Subaru Impreza WRC o oznaczeniu PRO-WRC 04008 zostanie zlicytowane na aukcji Silverstone. Zbudowało je Prodrive z myślą o Rajdowych Mistrzostwach Świata (sezon 2004). Z jego możliwości korzystał Petter Solberg, który już w chwili debiutu auta odniósł sukces – zajął trzecie miejsce w Rajdzie Turcji. Potem wygrał nim Rajd Japonii docierając ponad minutę przed Sebastienem Loebem.

Rajdowa przeszłość

Historia samochodu jest jednak jeszcze barwniejsza. Po azjatyckich zmaganiach, rajdówka została przebudowana w celu dostosowania do Rajdu Australii. Solberg musiał jednak wycofać się z rywalizacji. Subaru Impreza WRC trafiło wtedy do Wielkiej Brytanii i zostało zmodyfikowane specjalnie dla Colina McRae, który wykorzystał je do startu w Bettega Memorial Rally Sprint.

Rally Japan 2004
Tym autem Petter Solberg wygrał Rajd Japonii

Pod koniec 2004 roku Subaru zostało ponownie przebudowane przez Prodrive i trafiło w ręce prywatnego zespołu. Od tego czasu wielokrotnie zmieniało właścicieli. W 2019 roku przejął go aktualny posiadacz, który postanowił przywrócić auto do stanu pierwotnego. Wysłał Subaru do „Działu Legend” Prodrive, aby dostosowano jego specyfikację do tej zwycięskiej z Rajdu Japonii.

Powrót do zwycięskich ustawień

Ustawienia samochodu odpowiadają tym, z których korzystał Solberg. Dotyczy to nie tylko zawieszenia, ale też wnętrza (np. położenie siedzenia). Co ciekawe, zachowano nawet uchwyt na butelkę z wodą.

Subaru Impreza WRC for sale
Imprezę przywrócono do zwycięskich ustawień. Za przygotowanie auta odpowiadał Dział Legend Prodrive

Subaru Impreza WRC, którym jeździli Solberg i McRae trafi na aukcję w sobotę 22 maja. Specjaliści twierdzą, że osiągnie 400 tysięcy funtów (ponad 2 miliony złotych). Link do aukcji znajdziecie TUTAJ.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opel Manta 2021

Opel Manta GSe ElektroMOD w pełnej okazałości. Retro w świetnym wydaniu!

Unloading fail Jaguar

Nieudany rozładunek. Sportowy Jaguar spadł z lawety i uszkodził Nissana GT-R (wideo)