w

TEST Kamer samochodowych 70mai A800 i RC06 – jakość godna zacznie droższych urządzeń

Wideorejestratory wpisały się w krajobraz polskich dróg. Te niewielkie urządzenia są przydatne w bardzo wielu okolicznościach, dlatego kierowcy chętnie po nie sięgają.

Liczba producentów i modeli jest jednak ogromna. Jedną z najprężniej rozwijających się firm w tej branży jest 70mai. Należy ona do rodziny Xiaomi. Można więc przypuszczać, że oferowany przez nią sprzęt będzie miał dobry stosunek ceny do jakości. I rzeczywiście, tak właśnie jest. Najlepszymi tego przykładami mogą być kamery 70mai A800 oraz RC06, które można nabyć zarówno osobno, jak i w zestawie. To drugie rozwiązanie ma oczywiście więcej sensu, bo rejestratory są ze sobą kompatybilne.

70mai A800 – co znajdziemy w pudełku?

Zacznijmy od głównego modelu. W niewielkim pudełku kryje się sprzęt o niewielkich gabarytach. Wraz z nim znajdziemy kabel zasilający, wtyczkę do gniazda zapalniczki, komplet dokumentów i nakładki umożliwiające montaż do szyby.

Zanim przyjrzymy się kamerze, warto zwrócić uwagę na wspomniane wyżej akcesoria. Kabel zasilający ma około 3,5 metra długości. To oznacza, że można go poprowadzić krawędziami podszybia i ukryć w odpowiednich zakamarkach. Dzięki temu zachowamy właściwy poziom estetyki kokpitu i nic nie będzie wisieć na linii wzroku. Drugi element to nakładka zastępująca klasyczny uchwyt przyssawkowy. Uzupełnia ją solidna naklejka elektrostatyczna, którą najpierw mocuje się do szyby, a potem integruje z całą konstrukcją mocującą urządzenie. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać lepszą sztywność, a także umożliwia bezinwazyjny demontaż. Trzeba zatem znaleźć właściwe miejsce i umieścić tę niewielką rzecz na stałe. Odczepienie samej kamery jest bardzo łatwe – wystarczy ją wysunąć.

Jak już wspomnieliśmy, wideorejestrator ma niewielkie rozmiary. Ciekawostką jest bardzo oryginalny kształt, który pozwala zminimalizowanie zajmowanej powierzchni. Dzięki temu, że A800 jest bardzo blisko szyby, nie zmniejsza zakresu widoczności. Jego obudowa została wykonana z przyzwoitych, starannie spasowanych materiałów. W tej dziedzinie, 70mai nie ustępuje wyraźnie droższym konkurentom. Na bocznej ścianie znajdziemy natomiast dwa gniazda (do zasilania obu kamer) i jeden slot na karty microSD klasy UHS-1 lub wyższej (pojemność od 32 do 128 GB).

Wygodna obsługa, dobre parametry techniczne

Po aktywacji modelu, oczom ukazuje się proste menu z czytelnym interfejsem. Do obsługi wykorzystujemy cztery główne przyciski umieszczone pod 3-calowym ekranem. Użytkownik może za ich pomocą dostosować długość nagrań (1,2 lub 3 min), tryby pracy czy rolę asystentów. Dla niektórych przydatnym rozwiązaniem mogą być podstawowe komunikaty wydawane przez kamerę (warto zaznaczyć, że w języku angielskim).

Czas na kilka słów o efektach. Za jakość dostarczonych nagrań odpowiadają sensor Sony Starvis IMX415 oraz procesor HiSilicon Hi3559V. Taki zestaw umożliwia uzyskać rozdzielczość 4K Ultra HD 30 klatek na sekundę (3840×2160 px, 25-26 mb/s). Istotny jest także szeroki kąt widzenia sięgający 140 stopni. Po zmroku przydaje się natomiast technologia 3D DNR (Dynamic Noise Reduction), która poprawia wyraźność i wzbogaca szczegóły obrazu.

Dodatkowe możliwości

A800 daje naprawdę duże pole do popisu. Poza typowymi cechami, jak automatyczny start czy nagrywanie dźwięku, właściciel urządzenia może skorzystać z funkcji aparatu. Nie zabrakło także czujnika wstrząsu, który aktywuje się w chwili stłuczki bądź innego zdarzenia generującego uderzenie. W takich okolicznościach materiał trafia do innego folderu plików.

Nie zabrakło również modułu GPS. Czy jest on konieczny? Nie, ale może okazać się sporym ułatwieniem, jeżeli będziemy potrzebowali ustalić dokładną lokalizację lub podać współrzędne miejsca zdarzenia. Ponadto, podczas odtwarzania zarejestrowanych nagrań pojawia się informacja na temat prędkości. Istotny może okazać się też system ADAS (Advanced Driver-Assistance System). Ujmując prostymi słowami, jest to asystent pasa ruchu, który nie ingeruje, rzecz jasna, w układ jezdny auta, ale wydaje dźwięki ostrzegające. Jego uzupełnieniem jest informowanie o ruchu poprzedzającego pojazdu (dzięki temu nie „zaśpimy” w kolejce na światłach).

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest tryb parkingowy. Pełni funkcję stróża monitorującego otoczenie. Urządzenie pozostaje w trybie gotowości, a gdy wykryje ruch – aktywuje nagrywanie. Korzystanie z tego dobrodziejstwa wymaga dodatkowego akcesorium. To Hardwire Kit UP02, który pośredniczy w dostarczaniu energii z akumulatora do kamery. W ten sposób udaje się uzyskać całodobową czujność. Warto dodać, że sprzęt posiada funkcją chroniącą wspomniany akumulator przed rozładowaniem.

Integracja z modelem RC06

Druga kamera to oczywiście uzupełnienie tej pierwszej. Model RC06 ma mniejsze gabaryty i inne parametry. Kluczem do sukcesu jest tu kabel o długości około 5,5 metra. To on pozwala na połączenie obu wideorejestratorów. Tu również mamy do czynienia z uchwytem przylepnym, który mocuje sprzęt do tylnej szyby.

RC06 wykorzystuje sensor Galaxycore GC2053 i procesor Fullhan FH8536H. W praktyce oznacza to jakość Full HD (1920×1080), 30 klatek na sekundę i kąt widzenia 130 stopni. Po połączeniu tych kamer, uzyskujemy obraz z kąta sięgającego 270 stopni. W takich okolicznościach znacznie trudniej być niedostrzeżonym przez obie kamery.

I tu pojawia się kolejna zaleta praktyczna zestawu. Tylna kamera może służyć także jako asystent cofania. Na ekranie A800 wystarczy zmienić (za pomocą jednego przycisku) wyświetlany obraz na ten uzyskiwany z RC06 (trzeba to robić manualnie, bo nie ma możliwości podpięcia urządzenia do biegu wstecznego).

Co ciekawe, 70mai oferuje dedykowaną aplikację, która pozwala na konfigurację urządzeń. Dzięki niej możemy wykonać podstawowe zadania bez dotykania kamery. Łączność zapewnia wbudowany moduł Wi-Fi. Jego użytkowanie wymaga włączenia kamery i podpięcia do zasilania. Ponadto, za pośrednictwem apki można zrealizować aktualizacje systemowe, które pozwolą utrzymać sprzęt we właściwej kondycji.

Urządzenia w praktyce

Uzyskany obraz budzi satysfakcje. Szczegółowość nagrań stoi na dobrym poziomie. Tak naprawdę trudno znaleźć jakiekolwiek niedomagania, szczególnie w ciągu dnia. Noc jest znacznie większym wyzwaniem, ale dzięki wspomnianym funkcjom, a także przysłonie F1.8, udaje się utrzymać właściwy poziom jasności. Tylna kamera oferuje oczywiście gorszą ostrość i taką też szczegółowość, ale jako uzupełnienie sprawdza się bardzo dobrze. Z bliska, a także w sytuacjach niebezpiecznych, rejestruje wystarczająco wyraźne nagranie.

Zaskakująca cena

1000 zł? A może 1500 zł? Nic bardziej mylnego. Za samą kamerę A800 trzeba zapłacić u dystrybutora około 460 zł. To naprawdę skromna wartość, biorąc pod uwagę nagrywanie w 4K i zakres dodatkowych funkcji. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że cena w zestawie z RC06 jest bardzo przystępna. Wydając mniej niż 600 zł, mamy bardzo przydatny sprzęt, który w dziedzinie jakości może rywalizować ze znacznie droższą konkurencją.

Kamery możesz kupić u oficjalnego dystrybutora z wysyłką z Polski oraz pełną gwarancją realizowaną w Polsce.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowe auto za 50 tysięcy złotych – top 5 (2020)

Kibice na trasie rajdu – miejsce podwyższonego ryzyka