w

Tesla Model Y najlepiej sprzedającym się autem na świecie. Szok?

Tesla Model Y
Tesla Model Y najlepiej sprzedającym się autem na świecie. Ekologiczne lobby robi swoje

Rewolucja w przemyśle motoryzacyjnym niesie za sobą zmiany rynkowe. Ogromny nacisk na promowanie aut elektrycznych przynosi oczekiwane rezultaty.

Politycy robią bardzo wiele, by promować samochody na prąd. Efekty tego można zobaczyć sprawdzając globalne wyniki sprzedaży przedstawione przez JATO Dynamics. Wynika z nich, że w pierwszym kwartale 2023 roku najczęściej kupowanym samochodem na tej planecie była Tesla Model Y.

Dla niektórych może to być zaskoczenie. Patrząc na to nieco głębiej, nie powinno to dziwić. Wyobraźmy sobie, na jakiej pozycji byłaby Tesla, gdyby nie ekologiczne lobby, rygorystyczne normy eliminujące jakiekolwiek silniki spalinowe oraz dopłaty rządowe.

>Audi RS4 w starciu z Teslą Model Y. Dwa sposoby na szybkie, rodzinne auto (wideo)

Wystarczy odwrócić sytuacje, by wiedzieć, że to wszystko nie jest naturalnym rozwojem rynkowym. Niech auta spalinowe będą premiowane dotacjami dla klientów, a samochody elektryczne na baterie litowo-jonowe krytykowane za przesadną masę własną, bezsensownie dużą moc i przesadne zużycie prądu. Coś czujemy, że w takich okolicznościach nie byłoby to wszystko oczywiste.

Niestety, doczekaliśmy momentu, w którym przyszłość Skody Fabii z małolitrażowym silnikiem benzynowym jest zagrożona, a 3-tonowego SUV-a z ogromną mocą i elektrycznym napędem – wręcz przeciwnie. Krótko mówiąc, świat staje na głowie i nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

Tesla Model Y najpopularniejsza na świecie

Niemniej jednak trzeba przyznać, że marketing i strategia Tesli są świetne. Elon Musk wie, co robi. Odpowiednia oferta cenowa i zbudowanie wizerunku przyniosły rezultaty. Tesla Model Y jest liderką, mimo że ma coraz większe grono elektrycznych konkurentów.

Tesla Model Y
Tesla Model Y

Amerykańskie auto elektryczne osiągnęło wynik 267 200 egzemplarzy. Pozostałe pięć miejsc zajęły Toyoty. Poważnie. Japoński producent może być z siebie dumny. Jego auta uzyskały naprawdę świetne wyniki. Aby nie być gołosłownym, prezentujemy Top 5 pierwszego kwartału:

  1. Tesla Model Y: 267 200 egzemplarzy
  2. Toyota Corolla: 256 400 egzemplarzy
  3. Toyota Hilux: 214 700 egzemplarzy
  4. Toyota RAV4: 214 700 egzemplarzy
  5. Toyota Cmary: 166 200 egzemplarzy

Jak widać, globalne trendy nie mają lustrzanego odbicia w przypadku polskiego rynku. Niemniej jednak popularność Toyoty jest tu wyraźnym podobieństwem. Jesteśmy ciekawi, kiedy w czołówce znajdą się same auta elektryczne. Niewykluczone, że wydarzy się to w ciągu kilku najbliższych lat.

 

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Śmieszna kara za porysowanie auta i odjechanie

Śmieszna kara za porysowanie auta i odjechanie. „Zwykły obywatel niewiele może” (wideo)

Mercedes GLE Coupe Carlex Design

Mercedes GLE Coupe Carlex Design. Rude jest piękne