w

Tesla Model 3 najlepiej sprzedającym się autem elektrycznym w Europie. Elon Musk triumfuje

Najpopularniejsze auto elektryczne w Europie 2021
Tesla Model 3 najlepiej sprzedającym się autem elektrycznym w Europie. Elon Musk triumfuje

Amerykański producent ma powody do zadowolenia. Reprezentant jego gamy odniósł duży sukces na Starym Kontynencie.

Jak wynika z najnowszych raportów podsumowujących 2021 rok, Tesla Model 3 została najlepiej sprzedającym się autem elektrycznym w Europie. Wyprzedziła wiele uznanych graczy, od których jest wyraźnie droższa. To pokazuje, że nie tylko cena ma znaczenie.

Tesla Model 3 2021
Tesla Model 3 okazała się bezapelacyjnym liderem aut elektrycznych na Starym Kontynencie

Elon Musk przez lata budował wizerunek firmy, która dziś jest wielkim imperium – nie tylko motoryzacyjnym. Wizjoner i miliarder w jednej osobie pokazał, że dobra strategia i uparte dążenie do celu może przynieść świetne rezultaty. Jeszcze dekadę temu nikt nie myślał, że Tesla tak szybko zdetronizuje europejskich i azjatyckich konkurentów.

Sprzedaż Tesli w Europie

Jak się okazało, Tesla Model 3 była bezkonkurencyjna na Starym Kontynencie. Wystarczy dodać, że w samym wrześniu stała się miesięcznym liderem rynku motoryzacyjnego – uwzględniając nawet auta spalinowe. To pokazuje wyraźne zmiany trendów.

Niedawno udostępniony raport JATO Dynamics ujawnił, że do końca listopada 2021 roku w Europie sprzedano 113 797 sztuk tego modelu. To wzrost o 84 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego (2020).

Tesla Model 3 - profil
Do końca listopada sprzedano aż 113 797 sztuk tego modelu

Na drugim miejscu znalazł się Volkswagen ID.3, który dotarł do dokładnie 63 109 klientów. Mimo, że niemieckie auto też zanotowało ogromny wzrost, między nim a amerykańskim pojazdem jest przepaść.

Co ciekawe, Model Y, który stopniowo zwiększa swoją popularność był w samym listopadzie lepiej sprzedającym się autem niż Volkswageny ID.3 i ID.4. Rokowania są takie, że może wkrótce zdetronizować nawet Model 3.

Tesla zakończy rok z udziałem w rynku Europy Zachodniej na poziomie 2 procent. To dwukrotnie więcej, niż w 2020 roku. Aby to zobrazować wystarczy dodać, że grupa Jaguar Land Rover znajdzie się pod amerykańskim koncernem.

Tesla Model 3
Podstawowa wersja kosztuje w Polsce 219 990 złotych

Jeżeli chodzi o udział na rynku samych aut elektrycznych, to w 2021 roku będzie to 11 procent. Roczna sprzedaż sięgnie 170 tysięcy sztuk. Podobno byłoby więcej, gdyby nie problemy z półprzewodnikami.

Tesla Model 3 – dostępne wersje

Przypomnijmy, że Model 3 przypisywany jest do segmentu D (klasy średniej). Jego produkcja trwa od 2017 roku. Zajmują się nią zakłady w Fremont (Stany Zjednoczone) i Szanghaju (Chiny). Auto dostępne jest w trzech wersjach podstawowych:

  • Standard Range Plus (napęd RWD, bateria o pojemności 54 kWh, 0-100 km/h w 6,1 sekundy, zasięg do 491 kilometrów)
  • Long Range (napęd AWD, bateria o pojemności 82 kWh, 0-100 km/h w 4,4 sekundy, zasięg do 614 kilometrów)
  • Performance (napęd AWD, bateria o pojemności 82 kWh, 0-100 km/h w 3,3 sekundy, zasięg do 547 kilometrów)

Wersja podstawowa to Standard Range plus. Tak skonfigurowana Tesla Model 3 kosztuje w Polsce 219 990 złotych. Za odmianę Long Range trzeba zapłacić natomiast co najmniej 259 990 złotych. Z kolei Performance to wydatek 279 990 złotych.

https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMOrZngswgeS2Aw?hl=pl&gl=PL&ceid=PL%3Apl

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BMW M5 G-Power

BMW M5 CS od G-Power. Najmocniejsze stało się mocniejsze

Nieudany system składania siedzeń

Ekrany na oparciach przednich foteli i składanie kanapy. Ktoś tego nie przemyślał (wideo)