w

Technologia LiDAR na skrzyżowaniu to sposób na większe bezpieczeństwo

Technologia LiDAR
Technologia LiDAR na skrzyżowaniu to nowy sposób na większe bezpieczeństwo

Okazuje się, że niektóre zaawansowane rozwiązania stosowane w nowoczesnych samochodach mogą być również częścią infrastruktury drogowej.

Przykładem tego może być technologia LiDAR (Light Detection and Ranging). Jest dobrze znana z aut, które oferują półautonomiczne i autonomiczne systemy jazy. Po tym można wywnioskować, że opiera się na kamerach i czujnikach, które monitorują otoczenie i pozwalają dostosować tor jazdy do sytuacji.

Jaki taki system ma przydać się na skrzyżowaniu nie będąc zamontowany w pojeździe? Inżynierowie uznali, że radar może również wykrywać przewinienia kierowców oraz dostosowywać sygnalizację świetlną do bieżącej sytuacji.

Technologia LiDAR zwiększy bezpieczeństwo

Takie rozwiązanie jest już sprawdzane w Salt Lake City (Utah, Stany Zjednoczone). Technologia LiDAR zagościła na pięciu tamtejszych skrzyżowaniach i jest testowana przez Utah Departament of Transportation (UDOT).

Celem tych instalacji jest podniesienie poziomu zaawansowania monitoringu, który do tej pory opierał się na robieniu zdjęć. Zastosowanie tego systemu pozwala nie tylko skuteczniej badać ruch, ale też rejestrować średnie prędkości samochodów.

LiDAR wysyła impulsy laserowe, które później odbijają się od przeszkody – stojącej lub ruchomej. Działa więc, jak sonar okrętu podwodnego, ale ma znacznie bardziej rozwinięty system, który potrafi pobierać więcej informacji.

Technologia LiDAR
LiDAR ma dokładność pomiaru sięgającą 99.98 procent

Ta technologia wykrywa również przejazdy na czerwonym świetle. Można ją bezpośrednio zintegrować z sygnalizacją świetlną, by na przykład wzmożony ruch na przejściu dla pieszych lub z konkretnego kierunku miał dłużej zielone światło.

Według specjalistów, system działa z dokładnością do 99,98 procent, co robi wrażenie. Nigdy wcześniej nie było równie skutecznego urządzenia pomiarowego stosowanego w infrastrukturze drogowej.

Można więc założyć, że LiDAR będzie coraz popularniejszym na ruchliwych skrzyżowaniach. Problem w tym, że dziś nie jest to tanie rozwiązanie. Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez zagraniczne media, może kosztować nawet 40 tysięcy dolarów. A to spora suma, biorąc pod uwagę liczbę ruchliwych skrzyżowań w takim kraju, jak Polska. Pamiętajmy jednak, że wraz z rozwojem technologii dochodzi do licznych obniżek. LiDAR też może być wkrótce tańszy.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Peugeot 308 1.5 BlueHDi GT

Peugeot 308 1.5 BlueHDi udowadnia i przypomina, że diesel ma sens

Porsche Cayenne Techart 2024

Porsche Cayenne Techart 2024, czyli więcej karbonu