w

Tata Avinya Concept. Czy Tesla ma się bać?

Tata Avinya
Tata Avinya Concept - Przeciwieństwo taniego Nano

Indyjska marka kojarzy się z najtańszym samochodem na świecie. Jej ambicje są jednak znacznie większe.

Dowodem tego jest ten projekt. Tata Avinya Concept to zapowiedź zupełnie nowego modelu, który ma zamiar rywalizować z takimi tuzami, jak Tesla, Ford czy Mercedes-Benz. Czy zdoła odnieść sukces? Wizerunek marki nie jest wybitny, ale rozsądnie skalkulowana cena, udana stylistyka i dopracowana konstrukcja mogą pozytywnie wpłynąć na sprzedaż.

Tata Avinya Concept
Pod względem stylistycznym jest naprawdę ciekawie. Avinya prezentuje się jak kombi przyszłości

Między konceptem a seryjnym autem jest zazwyczaj sporo różnic i tak też może być w tym przypadku. Niemniej jednak zapowiada się naprawdę ciekawie. Design tego modelu jest minimalistyczny, a przy tym futurystyczny. Nadwozie określilibyśmy mianem przedłużonego hatchbacka lub kombi z nisko poprowadzoną linią dachu.

Zobacz także: Oto Tata Punch 2022, czyli nowy miejski crossover. Jego cena zadziwia

Jedna bryła wydaje się bardzo prosta, ale ma w sobie sporo atrakcji. Wystarczy spojrzeć na ostatni słupek, wyraźnie zaznaczone błotniki czy przeszklenia biegnące przez niemal całą długość, by zrozumieć, że projektantom zależało na detalach.

Tata Avinya Concept - interior
Wnętrze jest bardzo minimalistyczne. Przednie fotele można obracać

Wnętrze jest równie powściągliwe stylistycznie. Kokpit to jedna wielka półka z doczepioną kierownicą, w którą wkomponowano wyświetlacz. W kabinie są też obracane fotele przednie. Warto dodać, że drzwi tylne otwierane są pod wiatr, a dostęp do środka nie ogranicza żaden słupek.

Tata Avinya Concept – duże możliwości

Jak przekazali przedstawiciele marki, Tata Avinya Concept skrywa elektryczny układ napędowy, który ma zapewniać niemal 500 kilometrów zasięgu. Nie wiadomo jednak według jakich norm obliczono ten wynik. Podejrzewamy, że nie WLTP.

Zobacz także: Tata Nano – jaki jest najtańszy samochód świata? (Video)

Osiągi nie zostały ujawnione – i tak nie miałoby to sensu, skoro to dopiero koncept. Podejrzewamy, że produkcyjna wersja tego modelu zostanie zaprezentowana do 2025 roku i będzie oferowana w kilku wariantach mocy.

Tata Concept
Zasięg wersji produkcyjnej będzie wynosił około 500 kilometrów

Niewykluczone, że indyjska marka ma europejskie ambicje i będzie chciała zawojować tym modelem Stary Kontynent. Czy to się uda? Kiedyś w podobnej sytuacji byli Koreańczycy i dali sobie radę. Tata Avinya Concept może być więc zapowiedzią upragnionego sukcesu indyjskiego producenta.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Toyota Supra A91 MT

Toyota GR Supra A91-MT – dla entuzjastów

Brabus GLS

Mercedes-Maybach GLS Brabus – mroczny luksus