w

System zmiany koloru lakieru w BMW. To coś więcej niż kameleon!

BMW iX changing colours
System zmiany koloru lakieru w BMW. To coś więcej niż kameleon!

Producenci stosują coraz nowocześniejsze technologie. Kolejną z nich zaprezentowała właśnie bawarska marka.

System zmiany koloru lakieru BMW pokazano na targach CES 2022. Za bazę posłużył iX, czyli nowy elektryczny model niemieckiej firmy. Trzeba przyznać, że pokaz zrobił duże wrażenie na wszystkich wokół.

Jak to wszystko działa? Tego nie ujawniono. Wiemy jedynie, że zmiana koloru następuje za pośrednictwem użycia przycisku. Nie ma więc mowy o tzw. „kameleonie”. Jesteśmy ciekawi co powoduje tak szybką i skuteczną „transformację”.

Wrażliwość na temperaturę?

W jednym momencie, śnieżna biel przechodzi w szarość – i na odwrót. Ktoś mógłby pomyśleć, że to działanie zdolnego grafika, ale pokaz wydarzył się w warunkach rzeczywistych, dlatego nie ma mowy o oszukiwaniu wzroku.

System zmiany lakieru BMW
Karoseria błyskawicznie przechodziła z szarości w biel

Według osoby, która dostarczyła nagranie, zastosowany lakier jest wrażliwy na temperaturę – w tym rozumieniu, że skrajne zimno lub upał ogranicza jej możliwości. W razie czego, BMW przywiozło więc drugi egzemplarz z tą technologią.

System zmiany koloru lakieru w BMW jest oczywiście nowatorską koncepcją, która będzie pokazywana na najbliższych imprezach motoryzacyjnych. Pozostaje wierzyć, że specjaliści ujawnią, jak dochodzi do zmiany koloru.

 

Jesteśmy bardzo ciekawi, czy prezentowane rozwiązanie trafi do oferty któregoś modelu. A jeśli tak, to ile będzie kosztować. Wydaje się, że perłowe i matowe odcienie będą tanie na tle tego niezwykłego rozwiązania.

 

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zatrzymanie obywatelskie pijanego Ukraińca

Szczecin. Zatrzymanie obywatelskie pijanego kierowcy. Ukrainiec miał 1,5 promila (wideo)

Rejestracje motocykli 2021

Stabilna sytuacja na rynku nowych motocykli. Podsumowanie 2021 roku