w

Subaru WRX 2022 oficjalnie. Wygląda jak uterenowiony sedan. Ciekawe po co?

Subaru WRX 2022
Subaru WRX 2022 oficjalnie. Wygląda jak uterenowiony sedan. Ciekawe po co?

Nowa generacja sportowego modelu japońskiej marki została oficjalnie pokazana. Niektórzy kręcą nosem na jego stylistykę.

I trudno się temu dziwić. Subaru WRX 2022 otrzymało czterodrzwiowe nadwozie okraszone wieloma dodatkami. Choć w detalach przypomina poprzednika, wygląda jak uterenowiony sedan, co raczej nie każdemu przypadnie go gustu.

Subaru WRX 2022 - design
Z przodu widać nawiązania do poprzednika. Te plastikowe nakładki na dolnych krawędziach zaburzają jednak spójność stylistyczną

Proporcje samochodu nie są najgorsze, ale profil ujawnia wysoko podniesiony tył, który średnio pasuje do pierwotnego charakteru Subaru WRX. Jeszcze dziwniejszym pomysłem są plastikowe nakładki, które biegną wokół dolnych krawędzi karoserii. Są na tyle duże i masywne, że pochłaniają większość uwagi.

Subaru WRX 2022 - rear
Z tyłu dominuje masywny zderzak z czarną osłoną

Warte uwagi są również elementy oświetlenia. O ile te przednie nawiązują do poprzedniego WRX-a, o tyle tylne są nowym pomysłem. Nam najbardziej podoba się natomiast maska, która otrzymała wlot powietrza typowy dla Subaru.

Subaru WRX 2022 – wnętrze

W kabinie dzieje się naprawdę sporo. Kokpit jest zupełnie nowy. Co ciekawe, zegary pozostały analogowe. Widać, że projektanci chcieli uzyskać jak najlepszy poziom czytelności. Przed wskaźnikami umieszczono sportową kierownicę z grubym wieńcem i spłaszczonym dołem.

Subaru WRX 2022 - wnętrze
We wnętrzu zastosowano analogowe zegary i centralny ekran dotykowy zintegrowany z klimatyzacją

Z kolei na konsoli centralnej umieszczono pionowo ekran dotykowy uzupełniony przyciskami funkcyjnymi i dwoma pokrętłami. Zintegrowano z nim panel klimatyzacji. Nieco niżej wkomponowano gniazda USB i 12V oraz półkę. Cały projekt prezentuje się całkiem nieźle, ale należy poczekać z oceną ergonomii.

Subaru WRX 2022 – dane techniczne

Inżynierowie japońskiej marki zdecydowali się na powiększenie silnika. Dotychczasowa jednostka została rozwiercona do 2,4 litra. Dzięki doładowaniu i wszystkim zmianom oferuje 271 koni mechanicznych i 349 niutonometrów – w specyfikacji amerykańskiej.

Subaru WRX 2022 – parametry:

  • 271 koni mechaniczncyh
  • 349 niutonometrów
  • 6-biegowa skrzynia manualna lub bezstopniowy automat
  • napęd na obie osie
  • nowa platforma podłogowa zapewniająca większy poziom sztywności

Uzupełnieniem benzynowego silnika jest sześciobiegowa przekładnia manualna, która przekazuje moc na obie osie. Producent postanowił także zaoferować bezstopniową skrzynię CVT, która została wyposażona w system ośmiu wirtualnych biegów. Tryb ręczny pozwala na zmianę „przełożeń” za pomocą łopatek. Takie konstrukcje rzadko pasują do aut sportowych, dlatego mamy mieszane uczucia…

Subaru WRX 2022 - silnik
Pod maską znajduje się doładowana jednostka o pojemności 2,4 litra, która generuje 271 KM i 349 Nm

Co istotne, Subaru WRX 2022 zostało zbudowane na nowej płycie podłogowej, którą charakteryzuje kilka ulepszeń. Sama konstrukcja jest sztywniejsza o 28 procent. Ponadto, zapewnia 75% sztywniejsze mocowanie zawieszenia, a także niżej umieszczony środek ciężkości.

Auto kosztuje w Stanach Zjednoczonych około 27 000 dolarów za wersję podstawową. Krążą plotki, że do oferty dołączy także odmiana WRX STI. Kiedy? Najpewniej w przyszłym roku.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Audi RS3 666 KM - przyspieszenie

Diabelna moc w Audi RS3. Zobacz, jak przyspiesza hot hatch o mocy 666 KM! (wideo)

Samochód na torach kolejowym

Jechał prawie kilometr autem po torach kolejowych. Trafił do więzienia (wideo)