w

Senior za kierownicą. Przejechał przez rondo jak przecinak

Starszy Pan na rondzie prosto
Senior za kierownicą. Przejechał przez rondo jak przecinak

W takich sytuacjach zawsze pojawia się dyskusja na temat limitów wiekowych osób uprawnionych do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Senior za kierownicą nie zawsze musi oznaczać kłopotów. Osoby w podeszłym wieku nie mają identycznego poziomu sprawności czy koordynacji ruchowej. To samo dotyczy psychiki i ludzkiej świadomości.

Krótko mówiąc, każdy organizm jest inny, choć nietrudno obronić teorię sugerującą, że z wiekiem nasze zdolności fizyczne po prostu spadają. Właśnie dlatego poruszane są takie wątki. Wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Senior za kierownicą – na rondzie prosto

Kierowca Daewoo raczej nie był świadomy, że powinien ustąpić pierwszeństwa nagrywającemu. Najpewniej nie wiedział nawet, że wjeżdża na rondo. Przemknął przed maską innego samochodu, a następnie zlekceważył ruch okrężny.

Zobacz także: Starszy kierowca nie wyhamował. „Co mu Pan tak głupio w d*** wjechał?” (wideo)

Senior za kierownicą przeciął rondo w samym jego środku. Miał mnóstwo szczęścia, że uniknął kolizji. Potencjalne uderzeni w bok tak wąskiego i lekkiego auta mogłoby doprowadzić do dachowania. A nie jest tajemnicą, że Matiz nie jest wzorem w dziedzinach wytrzymałości konstrukcyjnej i zabezpieczania podróżnych.

W tym przypadku można mówić o nieświadomości, ale trudno też wykluczyć pomyłkę. Wystarczy, że kierowca wcisnął gaz zamiast hamulca i spanikował. Takie historie też się zdarzają.

Pozostaje mieć nadzieję, że starszy Pan dotarł do celu bez doprowadzania do innych niepożądanych historii.

Prawo jazdy tylko do konkretnego wieku?

Sztywne ramy wiekowe w kontekście seniorów nie powinny obowiązywać ze względu na różny stopnień sprawności fizycznej oraz intelektualnej. Mogłoby to być po prostu krzywdzące dla sporej liczby starszych kierowców. Pamiętajmy, że w statystykach związanych z wypadkami dominują, nie starzy, a młodzi uczestnicy ruchu. To też daje do myślenia.

Zobacz także: Wymiana argumentów ze starszą panią jadącą pod prąd: „jadę tu do góry, bo przyjechałam od dołu” (wideo)

Dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie cyklicznych badań po przekroczeniu wskazanego wieku. Dzięki temu istniałaby możliwość zminimalizowania ryzyka związanego z wypuszczaniem na drogi osób, które już do tego się nie nadają.

To oczywiście nie jest łatwe, ponieważ ma związek z dużymi wydatkami. Niemniej jednak poważne podjęcie takiego tematu jest kwestią czasu, jeśli poważnie myślimy o bezpieczeństwie – również osób starszych.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Atak cukrzycy za kierownicą

Atak cukrzycowy podczas jazdy. Dobra reakcja policjantki

Szybka jazda hulajnogą elektryczną

Jechał hulajnogą po drodze. Przekraczał dozwoloną prędkość