w ,

„Rzadko jeżdżę samochodem”, „Nie warto tracić pieniędzy”. Dlaczego część kierowców nie kupuje ubezpieczeń auta? Oto najczęstsze wymówki

Posiadanie samochodu wiąże się z koniecznością ubezpieczenia pojazdu. Wielu kierowców rezygnuje z wykupienia polisy (nawet tej obowiązkowej). Z czego to wynika? Poznaj najczęściej stosowane wymówki.

 

Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu zobligowany jest do wykupienia polisy OC. Pozostałe ubezpieczenia, takie jak AC (autocasco) czy NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) są obligatoryjne. Jednak, jak wynika z raportu przygotowanego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), nawet 1/3 kierowców nie wykupuje podstawowej obowiązkowej polisy.

Dlaczego kierowcy nie kupują ubezpieczeń samochodu?

Istnieje wiele powodów, dla których właściciele pojazdów uchylają się od obowiązku wykupienia polisy OC oraz rezygnują z dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej. Oto najczęściej powtarzane wymówki.

1. Samochód stoi nieużywany na parkingu

To, że kierowca bardzo rzadko (albo w ogóle) nie korzysta z pojazdu, nie zwalnia go z obowiązku opłacania choćby podstawowej polisy OC. Jak mówi ustawa, każdy zarejestrowany samochód ? bez względu na to, jak często jest użytkowany ? musi posiadać ważne ubezpieczenie auta. Z tego obowiązku zwalnia jedynie zezłomowanie auta lub jego sprzedaż.

2. „Jestem uważnym i doświadczonym kierowcą, więc nie spowoduję stłuczki”

Doświadczenia i rozwaga są bardzo ważne podczas prowadzenia auta. Jednak czasami wystarczy chwila nieuwagi, by stać się sprawcą zdarzenia drogowego. To z kolei oznacza konieczność naprawy wyrządzonej szkody „z własnej kieszeni”. O ile w przypadku niewielkiej stłuczki nie musiałoby to wiązać się z dużymi kosztami, o tyle w przypadku poważnego uszczerbku na zdrowiu osoba poszkodowana mogłaby domagać się nawet kilkuset tysięcy złotych rekompensaty pokrywającej, np. koszty leczenia czy rehabilitacji. Dlatego należy bezwzględnie wykupić choćby OC ? obowiązkowe ubezpieczenie samochodu.

3. „Ubezpieczenie OC i tak nie chroni mojego samochodu”

To prawda, ponieważ istota obowiązkowej polisy OC jest zgoła inna. Chodzi o przejęcie finansowej odpowiedzialności przez ubezpieczyciela w razie spowodowania zdarzenia drogowego przez osobę kierującą ubezpieczonym pojazdem.

4. „Nie stać mnie na ubezpieczenie auta”

W ostatnim czasie wyraźnie dały się we znaki podwyżki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego ? średnio nawet o 58 proc. Wzrost cen nie zwalnia jednak kierowców z opłacania składek.

Jeżeli właściciel auta nie zgadza się na wysoką składkę zaproponowaną przez konkretnego ubezpieczyciela, powinien poszukać konkurencyjnej oferty. Warto bowiem mieć świadomość, że każda firma ubezpieczeniowa ? na podstawie stworzonej przez siebie oceny ryzyka ubezpieczeniowego ? ustala wysokość składki. Oznacza to, że można wykupić ubezpieczenie auta nawet o kilkaset złotych tańsze w porównaniu z inną ofertą.

5. „Ubezpieczyciel i tak nie wypłaci odszkodowania”

Taka wymówka pojawia się najczęściej w przypadku polisy AC. W tym przypadku wszystko zależy od wielu czynników, przede wszystkim od zapisów zawartych w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy).

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli ubezpieczenie samochodu nie obejmuje akurat tego zdarzenia, na które wskazuje właściciel pojazdu albo wartość szkody nie przekracza ustalonej wartości franszyzy integralnej, itp.

Nie warto rezygnować z zakupu ubezpieczeń komunikacyjnych. Odpowiednio dobrane polisy zapewniają szeroki zakres ochrony w razie nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. A te ? jak pokazują statystyki ? zdarzają się bardzo często.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowy Peugeot 5008 – premiera w Polsce

Koncepcyjne BMW serii 8 oficjalnie!