w

Rune Eraker w MOCAKu

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie zaprasza na pierwszą w Polsce wystawę norweskiego fotografa Rune Erakera pt. ?Wysiedleni? . Prezentowane podczas niej fotografie z cyklu ?Zapach tęsknoty?, są efektem długoletniego projektu, dokumentowania przez artystę podróży po 22 krajach, których mieszkańcy cierpią z powodu wojen, represji politycznych oraz głodu.

 

Rune Eraker, Haiti, 1999

 

 

Rune Eraker pracę nad serią ?Zapach tęsknoty? rozpoczął w 1988 roku. Norweski fotograf podróżując po krajach dotkniętych konfliktami dokumentował toczące się życie. Do głównego cyklu nie weszły jednak wszystkie wykonane podczas podróży zdjęcia ? autor poddał ujęcia selekcji. W rezultacie od 14 lutego w MOCAKu będzie można oglądać wystawę ?Wysiedleni?, podczas której zostaną zaprezentowane 73 zdjęcia z cyklu ?Zapach tęsknoty? oraz dwie projekcje fotografii, odrzuconych przez autora. Wystawie towarzyszyć będzie osobista refleksja Erakera, dotycząca dokumentowanych przez niego miejsc.

 

Cykl ?Zapach tęsknoty? w 2005 roku został zaprezentowany w formie albumu, zawierającego również reportaże Gunnara Kopperuda ? norweskiego korespondenta wojennego. Fotografia społecznie zaangażowana ? to właśnie z nią mamy tu do czynienia ? jeszcze nigdy nie była prezentowana w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej. Wernisaż wystawy Norwega odbędzie się 13 lutego o godzinie 18.

 

Rune Eraker, Indonezja | Indonesia, 1999

 

Rune Eraker (ur. 1961) ? fotograf dokumentalny. Od 1990 roku członek grupy fotograficznej Hollandse Hoogte. Prowadzi grupę redagującą magazyn ?Norwegian Journal of Photography?. W 2002 roku zdobył amerykańską nagrodę Society for News Design za serię Demokratyczna Republika Kongo, a w 2009 uzyskał norweski tytuł Freelancer of the Year. Serie fotograficzne Rune Erakera są mocno osadzone w estetyce klasycznych europejskich reportaży. Jego prace publikowane były w wielu magazynach na całym świecie. 

 

Wernisaż: 13.02.2014, g. 18
Zakończenie: 27.04.2014
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
ul. Lipowa 4, Kraków

 

Autor: Kamil Myszkowski
Źródło: MOCAK

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowy Seat Leon ST – pierwsza jazda

Lucas Ordó?ez wystartuje Nissanem ZEOD RC w Le Mans