Problemy przemysłu motoryzacyjnego są powszechnie znane. Jeżeli pomnożymy je przez dziesięć, to zrozumiemy, jak to wygląda w kraju 70-letniego dyktatora.
Sytuacja gospodarcza tego państwa robi się coraz gorsza – a nigdy dobra nie była. Nieświadome społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy, że lepiej nie będzie. Co ciekawe, rosyjski koncern AvtoVAZ prosi pracowników o dobrowolne odejście.
Sankcje nałożone przez Zachód może nie są idealne, ale ograniczają możliwości tamtejszych zakładów. Łańcuch dostaw jest na tyle zaburzony, że produkcja wielu aut została po prostu wstrzymana. Producent może wkrótce nie mieć kapitału na utrzymanie pracowników oczekujących na pracę nie wiadomo, jak długo.
Świetnym tego przykładem może być fabryka w Iżewsku, której władze poprosiły pracowników o poszukanie posad poza strukturami firmy. Co ciekawe, rezygnacja ze stanowiska jest uprzywilejowana odprawą wynoszącą 183 348 rubli, co przy aktualnym kursie (0,077) oznacza około 14 tysięcy złotych.
AvtoVAZ prosi o dobrowolne odejście pracowników
Taka odprawa wydaje się atrakcyjna, ale w tej sytuacji gospodarczej trudno będzie znaleźć alternatywę. Niemniej jednak stanowi to mniej więcej sześć miesięcznych pensji. Były pracownik będzie miał więc czas na znalezienie innego zatrudnienia.
Wszystko zostało zatwierdzone przez państwo, co ma być gwarantem wypłacalności. W Rosji jednak nigdy nie wiadomo… Interesujące jest to, że AvtoVAZ nie planuje masowych zwolnień. Ma to być jedynie wskazanie alternatywy dla tych, którzy i tak nie wiążą przyszłości z tym miejscem.
Trudno to uzasadnić ekonomicznie i nie wiadomo, co kryje się za tym pomysłem. Być może chodzi o wyprowadzenie pieniędzy – wcale nie bylibyśmy zdziwieni. Warto w tym miejscu podkreślić, że wkrótce nastąpi przeniesienie produkcji Łady Westy z Iżewska do Togliatti. Producent z pewnością nie będzie utrzymywał na swoich barkach tych pracowników, którzy wkrótce nie będą mieli, co robić.
Kiepską sytuację AvtoVAZ podkreślają wyniki sprzedaży. W samym maju udało się spieniężyć dokładnie 24 268 pojazdów, co oznacza spadek o 83,5 procenta. W skali 12 miesięcy przewiduje się słabszy wynik o 51 procent w porównaniu do 2021 roku.