w

Rolls-Royce z rekordem sprzedaży w 2022 roku. Pomógł nowy model

Rolls Royce Spectre
Rolls-Royce z rekordem sprzedaży w 2022 roku. Pomógł nowy model

Kryzys produkcyjny? Inflacja? To problemy zwykłych śmiertelników. Luksusowe marki mają się znakomicie, czego przykładem może być właśnie Rolls-Royce.

Brytyjski producent zamknął 2022 rok rekordem sprzedaży. Tak, ani pandemia, ani problemy rynku motoryzacyjnego nie wpłynęły na znakomity wynik tej firmy. Duża w tym zasługa nowego modelu, który okazał się bestsellerem.

Historia Rolls-Royce’a sięga już 118 lat. Nigdy wcześniej nie udało się jednak sprzedać ponad 6000 nowych samochodów w ciągu roku. Tym razem ta magiczna liczba została przebita. Marka sfinalizowała 6021 zamówień w 50 krajach na całym świecie.

Ogromną rolę odegrał Bliski Wschód, ale w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych też odnotowano wzrosty sprzedaży – nierzadko rekordowe (na przykład w Niemczech i Wielkiej Brytanii). Z kolei Ameryki Północna i Południowa okazały się największym kontynentalnym rynkiem zbytu.

 

„Rok 2022 był przełomowym rokiem dla Rolls-Royce Motor Cars. Nie tylko zaprezentowaliśmy światu Rolls-Royce Spectre, pierwszy w pełni elektryczny model seryjny naszej marki, ale był to także pierwszy rok, w którym dostarczyliśmy ponad 6000 samochodów w ciągu jednego 12-miesięcznego okresu, przy dużym popycie w całej naszej marce. Sprzedaż nie jest jedyną miarą naszego sukcesu: nie jesteśmy i nigdy nie będziemy producentem masowym” – oznajmił Torsten Muller-Otvos, dyrektor generalny Rolls-Royce.

Producent zamierza więc sprzedawać więcej aut, ale nie na tyle, by zostać uznanym za markę popularną. Krótko mówiąc, nie pójdzie w ślady Porsche, tylko skupi się na utrzymaniu wizerunku opartego na unikatowości.

Największe zainteresowanie w całej gamie wzbudził Rolls-Royce Cullinan. Choć wielu twierdzi, że monumentalny design nie do końca pasuje do SUV-a, zamożni klienci raczej nie kręcą nosem i chętnie wybierają ten model. Trudno mówić o jego cenie, ponieważ wszystko zależy od indywidualnej konfiguracji. Jak można się domyślać, nabywcy rzadko decydują się na standardowe wyposażenie.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BMW M5 E60 Karawan

BMW M5 E60 Karawan. Idealny pojazd na ostatnią podróż fana bawarskiej marki

Ferrari 360 Modena po powodzi

To Ferrari 360 Modena potrzebuje miłości. Ma za sobą ciężką historię