w

Rimac Nevera – przyspieszenie od 0 do 350 km/h. Takich wrażeń nie zapewni nawet kolejka górska (wideo)

Rimac Nevera przyspieszenie
Rimac Nevera - przyspieszenie od 0 do 350 km/h

Jeszcze dekadę temu nikt nie przewidywał, że chorwacka manufaktura stanie się potentatem, a na dodatek wykupi udziały w Bugatti.

Historia potrafi jednak zaskoczyć. Modele tej nowej marki potrafią przyspieszyć bicie serca i przypomnieć o ostatnim posiłku. Rimac Nevera to najlepszy tego przykład. Ten elektryczny bolid drogowy jest szczytem technologii stosowanej w świecie motoryzacji.

Zanim obejrzysz poniższe nagranie, poznaj dane technicznego tego modelu, bo są one naprawdę niezwykłe. Chorwacki samochód sportowy posiada cztery jednostki na prąd, których łączny potencjał to 1914 koni mechanicznych i 2360 niutonometrów.

Osiągi są niebotyczne. Rimac Nevera rozwija setkę w zaledwie 1,85 sekundy, a 160 km/h można zobaczyć na jego prędkościomierzu już po upływie 4,3 sekundy. Co istotne, jego potencjał nie słabnie nawet powyżej 300 km/h.

 

Auto zostało wyposażone w baterię litowo-jonową, która ma pojemność 120 kWh. Według producenta ma pozwalać na pokonanie 547 kilometrów. No cóż, może ktoś osiągnąłby taki wynik jadąc tempem spacerowym – i to z wiatrem. Normalne auta z takimi bateriami mogą osiągać wyniki na poziomie 600 kilometrów. A tu mamy niemal 2000 koni…

Przejdźmy teraz do nagrania, bo to kluczowy wątek całego materiału. Próba prędkości została nagrana telefonem. Pasażer z pewnością nie spodziewał się takich przeciążeń, o czym świadczy jego reakcja.

Rimac Nevera po prostu wbił go w fotel i raczej nie pozwalał na za duże ruchy. Na mecie prędkość sięgnęła 350 km/h. Wszystko fajnie i emocjonująco, ale wydaje się, że kibice znajdowali się nieco za blisko pędzącego samochodu. Zresztą, sami zobaczcie:

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Elektryczny SUV Dacii

Elektryczny SUV Dacii? W porządku, ale za dziesięć lat. Teraz marka rozwija LPG i hybrydy

Trąba powietrzna na włoskiej autostradzie

Trąba powietrzna na włoskiej autostradzie. Siła natury nie ma granic (wideo)