w

Renault szykuje nowy koncept. To zapowiedź modelu na wodór!

Renault Hydrogen Concept
Renault szykuje nowy koncept. To zapowiedź modelu na wodór!

Nie ma wątpliwości, że samochody elektryczne są przyszłością motoryzacji. Jak długą? Tego jeszcze nie wie nikt.

Modele z baterią litowo-jonową są mniej szkodliwe dla natury, niż auta spalinowe, ale o pełnej przyjaźni ze środowiskiem mówić nie można. Z wodorem jest znacznie lepiej pod względem ekologicznym. Właśnie dlatego Renault zapowiada nowy koncept wykorzystujący ten rodzaj paliwa.

Dziś trudno sobie wyobrazić tego typu napęd w większości aut, ponieważ ta technologia pochłania sporo miejsca. Poza tym, wodór jest drogi w magazynowaniu, trudny w transportowaniu i produkcji. Pamiętajmy jednak, że myślą nad tym tęgie umysły i wkrótce możemy doczekać się przełomu, który odwróci trendy.

Zobacz także: Renault Austral 2022 – niezależne grafiki przedstawiają, jak może wyglądać

Samochody wodorowe mają też swoje zalety. Choć nie są tak dynamiczne jak „elektryki” wykorzystujące baterie litowo-jonowe, można nimi znacznie szybciej pokonać długie dystanse. Wszystko za sprawą klasycznej formuły tankowania, która jest taka sama, jak ta dotychczasowa. Podjeżdżasz pod dystrybutor, wlewasz ile trzeba i odjeżdżasz.

W przypadku aut elektrycznych korzystających z dużych baterii nie można liczyć na równie szybkie zdobywanie zasięgu. Warto też zwrócić uwagę na drożejący prąd. Ta tendencja nie zwiastuje niczego dobrego.

Renault na wodór – czy to jest przyszłość?

Właśnie dlatego liczymy na to, że francuska marka zrobi krok do przodu, by auta na wodór nie odeszły w zapomnienie. Dzięki temu, że emitują tylko parę wodną, nie są szkodliwe dla środowiska, a przy tym pozostają w pełni użyteczne, jeżeli tylko pojawi się odpowiednia infrastruktura umożliwiająca banalnie proste i krótkie tankowanie.

Zobacz także: Elektryczne Renault Megane E-Tech 2022 – ceny, dane techniczne, wersje wyposażenia

Czego możemy się spodziewać po nowym koncepcie? Na pewno ciekawej stylistyki, którą częściowo ujawnia zapowiedź zdjęciowa. Choć fotografię utrzymano w tajemniczej formie, widać liczne przetłoczenia i ostre kształty. Interesująco prezentują się również elementy oświetlenia.

Renault na wodór
Zapowiedź zdjęciowa sugeruje, że będzie to odważnie narysowane auto

Niewykluczone, że auto posiada nadwozie crossovera – to byłoby logiczne. W jego sylwetce dostrzegamy małe inspiracje Renault 5 – przynajmniej patrząc na front. Bylibyśmy jednak zaskoczeni, gdyby w stosunkowo małym modelu udało się zmieścić taką technologię, a przy tym zachować godne wymiary wnętrza.

Pozostaje więc czekać na efekty. Trzymamy kciuki za Renault i wierzymy, że francuski producent będzie jednym z tych, który ułatwi nam korzystanie z takich aut elektrycznych. Wodór to przyszłość.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyścig SEAT-a z Ferrari

Próbował nadążyć swoim Leonem za Ferrari. Tak się rozpędził, że rozbił oba auta (wideo)

Bolid Mercedesa na sezon 2022

Mercedes zaprezentował nowy bolid i zapadła cisza. To może być najlepsza maszyna w historii!