w

Renault 4 świętuje swoje 60-lecie. Z tej okazji powstał koncept, który…

Renault Air4 Concept
Renault 4 świętuje swoje 60-lecie. Z tej okazji powstał koncept, który...

Francuska marka ma bogatą historię, a w niej – wiele ciekawych modeli. Jeden z nich ma w tym roku okrągłe urodziny.

Renault 4 świętuje swoje 60-lecie. Auto znane też jako „4L” i „R4” było odpowiedzią na Citroena 2CV i MINI. To tani, miejski hatchback, którego oferowano w różnych wariacjach nadwoziowych. Miał spory wpływ na zmotoryzowanie powojennej Francji. Był wytwarzany w różnych zakątkach świata aż 31 lat – do 1992 roku. Za jego następcę uważa się Renault Twingo.

Historia w pewnym stopniu zatoczy koło, bo koncept Renault Air4 jest nawiązaniem do tego kultowego modelu. Powstał we współpracy z TheArsenale, ale firmy skrupulatnie utrzymają wszystkie konkretne informacje techniczne w tajemnicy.

Citroen Air4 – zapowiedź

Póki co możemy bawić się w zgadywanki, ale do sieci trafiła zapowiedź, która zdradza kawałek tajemnicy. Nie ma wątpliwości, że koncept utrzymany jest w stylu retro – wzorem pokazanej już „Piątki”. Fajnie, że Francuzi nawiązują do historii.

Oczywistym jest, że samochód koncepcyjny (podobnie jak potencjalnie seryjny) otrzyma napęd elektryczny. Aby go odróżnić od innych modeli, konieczny jest własny styl. I właśnie sięganie do historycznych motywów wydaje się dobrym pomysłem. Renault ma z czego czerpać, dlatego podejrzewamy, że będzie więcej takich konceptów (a może i seryjnych aut).

Warto dodać, że oficjalna data premiery to 26 listopada. Jak tylko do sieci trafią zdjęcia, nie zawahamy się ich przedstawić.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przedłużony DS 7 Crossback

Przedłużony DS 7 Crossback dla prezydenta. Takiego nigdzie nie kupisz

Mercedes-Benz SLS AMG vs BMW M3 Competition

Mercedes-Benz SLS AMG i BMW M3 Competition. Nieoczywisty pojedynek