w

Rekord domu aukcyjnego. Duesenberg z 1935 roku sprzedany za horrendalną kwotę

Duesenberg JN 35'
Rekord domu aukcyjnego. Duesenberg z 1935 roku sprzedany za horrendalną kwotę

Co jakiś czas pod młotek idą naprawdę wyjątkowe samochody. Ten wydaje się jednym z najciekawszych, jakie w tym roku może nabyć kolekcjoner.

Zacznijmy od małego rysu historycznego będącego płynnym wprowadzeniem. W pierwszej połowie ubiegłego wieku, dokładnie w 1913 roku, powstała amerykańska marka z Indiany, której celem było tworzenie luksusowych i sportowych aut. Firma odniosła początkowy sukces, ale zainteresowanie elit nie trwało długo – do 1937 roku, kiedy zakończyła się działalność przedsiębiorstwa.

Duesenberg na sprzedaż
Prezentowany model powstał w 1935 roku – na dwa lata przed upadkiem marki

Co ciekawe, firma Duesenberg była pierwszą, która wprowadziła ośmiocylindrowe, rzędowe jednostki, a także hamulce hydrauliczne. Miała więc w pewnym stopniu wpływ na rozwój motoryzacji. Nie oddaje tego jednak łączna produkcja sięgająca około 1000 pojazdów.

Aukcyjny rekord Bring a Trailer

Jednym z nich był Duesenberg JN Convertible z 1935 roku. Prezentowany model ma pełną dokumentację – od momentu wyjazdu z fabryki aż do dziś. Wśród papierów znajduje się również historia serwisowa. To jedna z trzech takich maszyn, które jeździły po naszej planecie. Prawdziwym wyróżnikiem kabrioletu jest czterodrzwiowe nadwozie.

Duesenberg 6.9 engine
Silnik o pojemności 6,9 litra generuje 265 KM

Sercem tej wyjątkowej maszyny jest silnik o pojemności 6,9 litra, który generuje 265 koni mechanicznych. Przypomnijmy, że powstał w latach 30. Mało który samochód mógł utrzymać tempo Duesenberga.

Duesenberg Bring a Trailer
Duesenberg JN Convertible pobił rekord aukcyjny Bring a Trailer należący do Gullwinga

Prezentowany egzemplarz został sprzedany przez dom aukcyjny Bring A Trailer. Kwota jaką osiągnięto zadziwia. Nowy właściciel musiał wydać 1 340 000 dolarów, co oznacza pobicie rekordu BaT należącego do Mercedesa Gullwinga (1 234 567 dolarów). Nowy nabywca z pewnością nie żałuje swojej inwestycji.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BMW M5 vs BMW M440i

Stare kombi bierze na celownik sportowe coupe. BMW M5 (E60) Touring kontra BMW M440i

Subaru WRX 2022 zapowiedź

Subaru WRX 2022 oficjalnie zapowiedziane. Debiut jeszcze w tym roku