w ,

Rata uzależniona od faktycznego przebiegu? Poznaj nowoczesny leasing

W standardowym leasingu wysokość miesięcznej raty jest stała, mimo że zmienia się część kapitałowa oraz odsetkowa. Dla przedsiębiorców zmagających się z przestojami oznacza to jedno ? konieczność ponoszenia wysokich kosztów nawet wtedy, gdy firma nie zarabia. Od niedawna dostępne jest rozwiązanie eliminujące problem raty miesięcznej w stałej wysokości.

Jak pokazują statystyki, leasing operacyjny jest jedną z najczęściej wybieranych form finansowania budowy floty pojazdów firmowych. Problem w tym, że każdy przedsiębiorca zobligowany jest do opłacania miesięcznej raty w stałej wysokości ? bez względu na to, czy i jak intensywnie pojazd jest użytkowany. O ile dla leasingodawcy jest to korzystne rozwiązanie, bywa ono nieopłacalne dla niektórych przedsiębiorców. Okazuje się jednak, że właściciele firm mają alternatywę…

Nowoczesny leasing na kilometry ? na czym to polega?

Leasing liczony kilometrami to innowacyjne rozwiązanie działające zgodnie z zasadą „pay as you drive”. W praktyczne oznacza to możliwość uzależnienia wysokości raty od aktualnego przebiegu pojazdu. Kwota wpłacana co miesiąc uwzględnia wówczas stałą kwotę (prowizje firmy leasingowej) oraz część zmienną wyliczaną na podstawie wskazań urządzenia GPS zamontowanego w samochodzie.

Stawka jednego kilometra uzależniona jest od kilku czynników, m.in. szacowanego rocznego przebiegu czy rodzaju samochodu. Przykładowo, w przypadku leasingu nowego Opla Astry z szacowanym przebiegiem rocznym wynoszącym 20 tys. kilometrów stawka wynosi 0,38 zł (źródło: Leasing samochodu Happy Miles).

Jeżeli leasingowany samochód w danym miesiącu ma mniejszy przebieg, wówczas automatycznie rata leasingowa ulega zmniejszeniu. W ten sposób dopasowuje się ona do cash flow firmy, nie powodując zachwiania płynności finansowej, np. w momencie chwilowych przestojów.

Elastyczna rata to początek…

Elastyczna, bo dostosowana do aktualnego przebiegu pojazdu, rata to jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania nowoczesny leasing bazujący na tzw. kilometrówce. Warto bowiem mieć świadomość, że montaż urządzenia GPS pozwala na łatwiejsze i wydajniejsze zarządzanie flotą. Osoba odpowiedzialna za zarządzanie pojazdami firmowymi może:

  • monitorować stan baku pojazdu, analizując częstotliwość tankowania auta,
  • zarządzać czasem pracy kierowców, eliminując np. puste przebiegi,
  • kontrolować styl jazdy kierowców,
  • monitorować wykorzystanie pojazdu firmowego np. do celów prywatnych.

Leasing na kilometry ? czy to się opłaca?

Opłacalność innowacyjnego leasingu zależy od „punktu widzenia” oraz oczekiwań przedsiębiorcy. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba mieć świadomość, że całkowity koszt jest zbliżony do kosztów standardowego leasingu ? dlatego raczej nie należy doszukiwać się oszczędności pod tym kątem. Ideą takiego rozwiązania jest bowiem dostosowanie raty leasingowej proporcjonalnie do wykorzystywania pojazdu firmowego. Oznacza to, że tego typu oferta jest korzystna przede wszystkim dla przedsiębiorstw borykających się z sezonowymi przestojami lub które chcą ograniczyć wydatki związane z leasingiem w momencie, gdy kierowca auta idzie na zwolnienie lekarskie.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Motor Show Poznań 2017 – podsumowanie

Aston Martin Vanquish S Red Arrows Edition